Türk zırhlısı Yörük'ten güç gösterisi

AA |  30 Temmuz 2018 Pazartesi - 12:41 | Son Güncelleme : 30 07 2018 - 12:46

Zırhlı kara aracı üreticisi Nurol Makina, kısa sürede ihracat başarısı yakalayan Yörük 4x4 zırhlı aracının seri üretimine hazırlanıyor. Yörük, temel aracın üretilmesinin ardından sahada performansını göstermeye başladı.


Yörük zırhlısının  temel aracını şekillendiren Nurol Makina, seri üretim hattı kurmaya  hazırlanıyor.  Sahada performansını göstermeye başlayan Yörük, mobilite, kalifikasyon, patlatma testlerine tabi tutulacak, sonrasında ilk müşterisi olan Katar'ın yolunu tutacak. Yörük'te dijital gösterge/kontrol paneli, uzaktan komuta edilebilme gibi yetenekler olacak.
 
Şirket, 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ürün ailesine katılan son  aracı Yörük için geçen günlerde "Fabrika İlk Çıkış Töreni" düzenledi. Fabrika  çıkışıyla birlikte, daha önce Yörük konseptini gösteren 2 prototip araçtan farklı  olarak, seri üretime temel teşkil edecek araçlar da ortaya çıkmış oldu. Temel  aracın koruma seviyesi ve donanımları talebe göre değiştirilebilecek ve farklı  ihtiyaçları karşılayabilecek araç konfigürasyonları elde edilecek.
 
Bu gelişmenin ardından, ilk olarak Katar'dan alınan Yörük siparişinin  çıkacağı seri üretim hattının kurulmasına yönelik çalışmalar başladı. Nurol  Makina, seri üretim süreciyle birlikte Katar'ın ihtiyaçları doğrultusunda  hazırlanan farklı konfigürasyonlardaki araçların teslimatlarına başlayacak.
 
Nurol Makina, Yörük'ün geliştirilmesi sürecinde uluslararası alanda  ciddi talep gören ve farklı coğrafyalarda kullanılan Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı  Muharebe Aracı'ndan edindiği tecrübeden yararlandı. Şirket, Ejder Yalçın'ın 10  ülkede katıldığı testlerde önemli deneyimler elde etti.
 
Temel aracın şekillenmesiyle sahada performansını göstermeye başlayan  Yörük, mobilite, kalifikasyon, patlatma testlerine tabi tutulacak. Yörük daha  sonra ilk müşterisi olan Katar'ın yolunu tutacak ve testlere burada devam  edilecek.
 
Dijital ve uzaktan komuta fonksiyonları
 
Yörük araçlarında talep doğrultusunda dijital gösterge/kontrol paneli  kullanılacak. Personel dijital göstergeden araca ilişkin bilgileri kolayca takip  edebilecek, Yörük'ün tüm fonksiyonları panel üzerinden kontrol edebilecek.
 
Nurol Makina kısa süre önce Ejder Yalçın'la başarılı şekilde test  edilen uzaktan komuta yeteneğini de Yörük'e entegre etti. Yörük, ihtiyaç halinde  sürücüsüz şekilde, uzaktan komutayla görev yapabilecek.
 
Yörük 4x4'e, Ejder Yalçın'a takılabilen tüm kule sistemleri takılabilecek.
 
Ejder Yalçın yurt dışından art arda siparişler alırken, bir dizi ülke  de Yörük zırhlısıyla ilgileniyor.
 
Yörük'e kardeş koruması
 
Yörük, yüksek mobilite performansına ve koruma seviyesine modülerlik  özelliğini de ekleyerek kullanıcısının önüne yeni ufuklar açmaya hazırlanıyor.
 
Nurol Makina, Yörük ile farklı koruma seviyesi ve görev yükü taşıma  gereksinimlerine, tek bir platformla cevap vermeyi amaçlıyor. Araç, "seviye 1-4"  arasında değişebilen, ölçeklenebilir bir zırh korumasına sahip bulunuyor. Aracın  balistik koruma seviyesi, eklenen ya da çıkarılan zırh plakalarıyla ihtiyaca göre  ayarlanabiliyor.
 
Yörük 4x4’ün bu konudaki bir diğer avantajını ise zırh plakalarının  Nurol Makina’nın kardeş şirketi Nurol Teknoloji tarafından geliştirilmesi  oluşturuyor. İki firma arasındaki yakınlık, araca özel plakaların hızlı şekilde  üretilmesini sağlıyor.
 
 
 
 

ETİKETLER