Türk Telekom’la VAR

11 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2018 - 2:30

Türk Telekom, Türkiye’de bu sezon kullanılmaya başlanacak VAR teknolojisinin altyapısını hayata geçiriyor. Türk Telekom’un MTN çözümü sayesinde görüntüler fiber optik ağ ile hakemlere iletilecek.


Futboldaki hakem hatalarının en aza indirilmesi adına son teknolojiden faydalanan Video Yardımcı Hakem Uygulaması (VAR), dünya ile eş zamanlı olarak Türk Telekom altyapısı ile Türkiye’de de hayata geçiyor. Geçtiğimiz sezon pek çok farklı teknoloji ve yöntem ile testleri yapılan VAR sistemi, Türk Telekom’un yeni nesil MTN medya transfer teknolojisine entegre edildi. 5 Ağustos’ta oynanan Galatasaray-Akhisar TFF Süper Kupa müsabakası ile birlikte resmen başlayan VAR uygulaması için gerekli tüm altyapı ve hazırlık çalışmaları tamamlandı. VAR sistemi, sezon boyunca Süper Lig, Süper Kupa, Türkiye Kupası çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları ile 1. Lig Play-Off müsabakalarında uygulanacak.
 
Anında müdahale
 
Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, sistemin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi: “Türk Telekom’un MTN çözümü sayesinde VAR hakemleri, tüm maçları artık TFF’nin İstanbul Riva’daki merkezinden izleyebilecek. Canlı yayın görüntüleri fiber optik ağ üzerinden çok hızlı bir şekilde doğrudan İstanbul’daki VOR Merkezi’ne aktarılacak. VAR hakemleri oynanacak tüm maçları, uzaktan erişim sağlayacakları bu güvenli merkezden izleyecek, maç hakemleriyle çevrimiçi bağlantı kurarak gerekli yerlerde anında görüş bildirip müdahale edebilecek”. Er, ilave ulaşım, konaklama, görüntü toplama aracı ihtiyaçlarını ve güvenlik risklerini ortadan kaldıran çözümleriyle fiber VAR uygulamasını dünyada bir ilk olarak Türk futboluna kazandırdıklarını söyledi. Türk Telekom Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal da bu teknolojiyi canlı yayın aktarımı yapan tüm yayıncı kuruluşların hizmetine sunacaklarını ifade etti. 

ETİKETLER