Türk taksiyi Çin çarptı

METE TANSU / VATAN |  26 Ekim 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 26 10 2015 - 2:30

New York’taki taksi ihalesini kaybettikten sonra Londra’ya odaklanan Karsan’ın karşısına bu kez Çinli Geely çıktı. Londra Taksisi’ni Geely kaptı


Karsan ile Hexagon Studio’nun yarattığı ‘Geleceğin Taksisi V1’e Londra’dan kötü haber geldi. Dünyanın en büyük metropollerinden New York için yapılan ihaleyi kaybettikten sonra Londra Taksi’lerine odaklanan Karsan’ın karşısına bu kez Çin Seddi çıktı.

Londra’nın ünlü Black Cabs taksilerini Çinli Geely yenilemeye hazırlanıyor. London Black Cabs’in şirketi Manganese Bronze Holdings’i 2013’te satın alan Geely, FX4’ün yerine geçecek TX5 modelini Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ziyareti sırasında resmen tanıttı.

Cameron ile Jinping’in iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek adına büyük önem verdiği zirveden 61 milyar dolarlık ticaret anlaşması çıkarken, en önemli imzalardan biri de dünyaca ünlü Londra Taksi’leri oldu. İki ülkenin en üst düzey isimlerini biraraya getiren Geely, böylece Londra Taksisi’nde mutlu sona ulaştı.

Volvo’nun da sahibi olan Geely Holding Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu, elektrikli TX5 modeli için 460 milyon dolardan fazla harcadıklarını belirterek, yeni taksinin üretimine 2016’da başlayacaklarını söyledi.

Geely, Coventry’de yıllık üretim kapasitesi 36 bin araçlık tesis kurarken, 1.000 kişiyi istihdam edecek. Eskiye sadık kalan ancak daha modern görünüme kavuşan TX5 taksi, Londra Belediyesi’nin şart koştuğu üzere elektrikli olacak. Yeni taksiler 2017’de yollara çıkacak.

6 kişilik araçta, Wi-Fi, cam tavan, uzun menzinlli elektrikli motor yer alacak.

Karsan seri üretime 250 milyon $ arıyor

KARSAN, Geleceğin Taksisi V1’i 50 milyon dolar yatırımla yaratırken, New York ihalesi sonrasında Londra, Philadelphia, Washington, Chicago gibi metropollere odaklandı. Şirket Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’dan taksiler için ‘Aracın seri üretimine geçin, pazara girin’ daveti aldı. Şirket, sağdan direksiyonlu ve elektrik motorlu V1’in prototipini iki kez Londra’da sergiledi. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, V1 Taksi’de bugüne kadar büyük ilerleme kaydettiklerini, önlerindeki tek engelin sermaye olduğunu kaydetmişti. Nahum, “Büyük metropollerde boy göstermek için motor yatırımı hariç 250 milyon dolar şart” demişti.

Londra’da New York’un aksine ihale yapılmıyor. Pazar belirli şartları yerine getiren her markaya açık. Londra’da 22 binden fazla taksi yer alırken, 2018’den itibaren elektrikli olması şartı aranıyor.

ABD Posta Servisi’nin 185 bin araçlık filo ihalesi için prototip geliştirme daveti alan Karsan’ın Geely gelişmesinden sonra Londra pazarını zorlayıp zorlamayacağı merak konusu...

ETİKETLER

Karsan Çinli Geely