Türk şirketlerinden dev hamle!

AA |  01 Mayıs 2019 Çarşamba - 15:46 | Son Güncelleme : 01 05 2019 - 15:55

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), savunma ve havacılık alanında Türkiye’de üretilemeyen alt sistemlerin Türk firmaları tarafından ortaklaşa üretilmesi için 6 üretim grubu oluşturdu.


 SAHA İstanbul üyesi firmalar ve üniversite işbirlikleri ile  geliştirilen, testleri tamamlanan Türkiye’nin milli savunma sanayine büyük katkı  sağlayacak 6 proje, TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) Programı 1. Faz  çağrısına kabul edildi.
 
  Fuar alanında bulunan SAHA İstanbul standında, 6 protokol anlaşmasının  yapıldığı bir İmza Töreni yapıldı.
 
    
Projeler TÜBİTAK SAYEM Programı 1. Faz çağrısına kabul edildi
 
SAHA İSTANBUL standında gerçekleştirilen imza törenine Sanayi ve  Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı  Prof. Dr. Hasan Mandal, Savunma Sanayii Başkan Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami  Tüfekçi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık  Piyade, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK Sanayi  Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) konsorsiyumu üyeleri katıldı.
 
 
Aynı alanlarda faaliyet gösteren alt sistem üretici firmaları  üniversitelerle bir araya getirerek konsorsiyumlar oluşturan SAHA İstanbul,  Türkiye’de üretilemeyen alt sistemler için üretim grupları oluşturarak bunları  üretilebilir hale getirmeyi, sanayi- üniversite iş birliğini reel olarak hayata  geçirmeyi hedefliyor.
 
 
Bu hedef doğrultusunda SAHA İstanbul üyesi firmalar ve üniversite  işbirlikleri ile geliştirilen, testleri tamamlanan Türkiye’nin milli savunma  sanayine büyük katkı sağlayacak 6 proje, TÜBİTAK SAYEM Programı 1. Faz çağrısına  kabul edildi.
 
 
Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) SAHA İstanbul  öncülüğünde imzalanan 6 kabul anlaşmasıyla, Türk şirketleri savunma, havacılık ve  uzay alanında alt sistemler geliştirecek.
 
 
 
    
 Lazer Hava Savunma Sistemleri
 
SAHA İstanbul koordinasyonunda, kümelenme üyeleri, ASELSAN, ROKETSAN,  ERMAKSAN, SAVER, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma  Merkezi (BİLGEM) ve Gebze Teknik Üniversitesi ile oluşturulan konsorsiyumla  başvurulan Lazer Hava Savunma Sistemleri başlıklı projenin TÜBİTAK SAYEM  tarafından desteklenmesine karar verildi.
 
Proje ile havadan yere atılan mühimmat ile top, havan ve roketlere  karşı Hava Savunma Lazer Sistemi Geliştirilmesi hedefleniyor.
 
İş birliği anlaşması SAHA İstanbul'un fuar alanında bulunan standında  yapıldı.
 
 Anlaşmayı Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan,  ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ROKETSAN Genel  Müdürü Selçuk Yaşar, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hacı Ali Mantar, Ermaksan Makina  Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Ahmet Özkayan ve SAVER Proje Yöneticisi Ümit  Kıyak imzaladı.
 
HÜRKUŞ’un iklimlendirme sistemleri yerlileştiriliyor
 
SAHA İstanbul koordinasyonunda Gökser Havacılık liderliğinde ANOVA,  FRİTERM, GÜRMETAL, CES firmaları ile Marmara Üniversitesi Mühendislik  Fakültesi’nin bir araya gelerek oluşturduğu konsorsiyumu ile başvurusu yapılan  "Uçar Platformlarda Kullanılan İklimlendirme Sistemleri" projesinin TÜBİTAK SAYEM  tarafından desteklenmesine karar verildi.
 
 HÜRKUŞ’un tasarımını gerçekleştiren TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay  Sanayi AŞ ise projenin müşterisi konumunda yer alıyor.
 
Testleri tamamlanan proje sonunda üretimi tamamlanacak yerli  iklimlendirme sistemleri ilk olarak HÜRKUŞ’ta kullanılacak.
 
Alanında uzman firma ve kuruluşlarla oluşturulan konsorsiyumun  sürekliliği sağlanarak, uçar platformların tamamındaki iklimlendirme  sistemlerinin yine aynı konsorsiyum üyeleri tarafından üretilmesi hedefleniyor.
 
Bu kapsamda Hürkuş İklimlendirme ve Kabin Basınç Sistemi İmza Töreni  yapıldı.
 
İmza törenine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Türk  Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat, TAI Genel  Müdürü Temel Kotil ve diğer firmaların temsilcileri katıldı.
 
Havacılık Uygulamaları İçin Katmanlı İmalata Uygun Nikel Metal Toz  Geliştirilmesi Projesi (ATOM)
 
SAHA İstanbul koordinasyonunda ERMAKSAN, Aluteam, Mayıs Tasarım,  Toyotesu ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile oluşturulan konsorsiyumla  başvurulan Havacılık Uygulamaları İçin Katmanlı İmalata Uygun Nikel Metal Toz  Geliştirilmesi Projesi'nin (ATOM) TÜBİTAK SAYEM tarafından desteklenmesine karar  verildi.
 
 Projenin konusu, havacılık sektöründe kullanılan türbinli motorlardaki  yüksek yükleme ile sıcaklık koşullarında görev yapan nikel alaşım parçaların,  katmanlı imalat yöntemi ile üretilmesi için ihtiyaç duyulan ihraç lisansına tabi  nikel alaşım tozlar geliştirilmesi.
 
Proje hedef sektörleri olan savunma, havacılık, otomotiv, kalıpçılık,  dental ve medikal alanlarda, karmaşık geomerilere sahip, topoloji optimizasyonu  yapılmış, hafifletilmiş, tedariği mevcut yöntemlere göre daha kolay olan,  kişiselleştirilmiş, az adetli seri üretimlerde maliyet avantajı sunan parçaların  üretilebilirliği ve üretilen parçaların doğrulanması sağlanacak.
 
Proje anlaşmasının imzalarını; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi  Prof. Dr. Fatih Andı, Özkayan ve Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi  (ALUTEAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ile diğer firmaların temsilcileri  attı.
 
    
 İnsansız deniz araçlarının yol haritası yerlileştiriliyor
 
SAHA İstanbul üyelerinden ELKON firması ve TÜBİTAK Marmara Araştırma  Merkezi (MAM) tarafından geliştirilen İnsansız Deniz Araçlarının Otonom  Çalışabilmesi İçin Ölçüm, Test ve Seyrüsefer Amaçlı Kontrol Birimi Geliştirme Yol  Haritası (İDA-OTO SEVK) projesinin TÜBİTAK SAYEM tarafından desteklenmesine karar  verildi.
 
Otonom insansız deniz araçlarının Türkiye gibi 3 tarafı denizlerle  çevrili bir ülkenin anayurt güvenliği ve savunma alanında büyük katkı  sağlayabileceği öngörülüyor.
 
İDA-OTO SEVK ile Türkiye'de otonom deniz araçlarıyla  gerçekleştirilecek Ar-Ge projelerinin belirlenmiş yol haritası ile sistematik  olarak planlanması yapılacak.
 
Böylece hem ilgili paydaşlar ile bilgi ve deneyim alışverişi  sağlanacak, hem de otonom deniz araçlarının her bir odak teknolojisinin görev  dağılımı yapılarak ülke içindeki rekabet yerine yurt dışı rekabeti oluşturacak  bir görev paylaşımı sağlanmış olacak.
 
İmza törenine ilgili kurumların yöneticileri katıldı.
 
 
 Uydu Haberleşme Terminal Sistemleri
 
SAHA firmalarından NETA koordinatörlüğünde, PROFEN, ICT, NETPA ve İTÜ  konsorsiyumu olarak başvurulan Uydu Haberleşme Terminal Sistemleri Projesi  TÜBİTAK SAYEM desteği aldı.
 
  Teknoloji firmaları ve üniversite akademik desteği ile oluşturulmuş  olan konsorsiyumda öncelikli olarak deniz, kara, portalif (flyaway), personel ile  taşınabilir (manpack) uydu terminal sistemleri için yol haritası oluşturulacak.
 
 Bu ürünler ile ilgili gerekli tasarım hazırlık seviyesine ulaşmış ürün  çalışmaları da bulunuyor. Öncelikli hedef; bu sistemlerin seri üretime hazır hale  getirilerek sürdürebilir bir şekilde hem yurtiçinde hem yurtdışında en hızlı  şekilde ekonomiye kazandırılacak etkin yol haritasının ortaya konulması.
 
  Uydu Haberleşme Terminal Sistemleri Projesi anlaşması da ilgili  kurumların yöneticilerinin katılımıyla imzalandı.
 

ETİKETLER