• »
  • Gündem Haberleri »
  • Türk şirketi Getir'e Silikon Vadisi'nden büyük yatırım! Getir nedir? Ne zamandır var? Getir kurucusu kim?

Türk şirketi Getir'e Silikon Vadisi'nden büyük yatırım! Getir nedir? Ne zamandır var? Getir kurucusu kim?

15 Ocak 2020 Çarşamba - 12:15 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 12:15

Birçok farklı sektörde çalıştıktan sonra teknoloji sektörüne geçiş yapan ve BiTaksi’den sonra Getir uygulamasını kuran Nazım Salur, Silikon Vadisi'nden 38 milyon dolar yatırım almayı başardı. Konuyla ilgili konuşan BiTaksi ve Getir'in kurucusu Salur, “Getir ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik, bir pazar oluşturduk. Aldığımız yatırımlar, Türkiye’den çıkan bir fikrin elde ettiği başarıları perçinlememize ve yeni pazarlara açılmamıza destek olacak” dedi. Peki Getir nedir? Ne zamandır var? İşte detaylar…


Hızlı tüketim, gemicilik, otomotiv, mobilya gibi pek çok farklı sektörde çalıştıktan sonra 50 yaşında teknoloji sektörüne giriş yapan Nazım Salur, BiTaksi’nin ardından mobil alanda geliştirdiği ikinci projesi Getir uygulaması ile bu kez Silikon Vadisi'nden 38 milyon dolar yatırım almayı başardı. Peki Getir nedir? Nerelerde var? İşte konuyla ilgili merak edilenler…
 
TÜRK LOKUMUNA BENZETTİ
 
Getir’in potansiyeline inandığını ve yatırım turunda liderliği üstlendiğini dile getiren Michael Moritz, Getir’in iş modelini ‘Taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu’na benzetti. Seri A turunun gerçekleşmesini sağlayan Londra bazlı Numis Securities CEO’su Alex Ham, hızlı teslimat Getir’e ilişkin görüşlerini Financial Times’a şöyle paylaştı: “Getir’e olan dış ilginin Türkiye pazarına biraz ışık tutacağını umut ediyorum. Türkiye’de 20 tane daha Getir olmadığını bilsem de süper yetenekli bazı girişimcilerin ve gerçekten ilginç işlerin olduğunu biliyorum.”
 
Getir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, A turunun tamamlanmasıyla birlikte süratle B turunda 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için görüşmelere başladığına, bu ek yatırımın Getir’in gerek yurt içi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacağına vurgu yapıldı.
 
“2020 HEDEFİ YURT DIŞI OPERASYONU”
 
Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında sipariş sayısını ikiye katladığını ve Aralık ayında 1,5 milyon defa kullanıcılar tarafından tercih edildiklerinin altını çizen ‘Getir’ şu açıklamayı yaptı: İstanbul’a ek olarak Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’de de faaliyetlerini sürdürüyor. GetirYemek ve GetirBüyük ile hizmet alanını da genişleten Getir, 2020 yılı tamamlanmadan yurt dışında da hizmet verebilmek için çalışmalarını hızlandırdı. İlk olarak Londra’da kullanıcılarıyla buluşmak isteyen girişimin öncelikli hedefleri arasında São Paulo, Paris ve Mexico City var.”
 
 
GETİR NEDİR?
 
Akıllı telefon uygulaması olan Getir, BiTaksi'nin kurucusu Nazım Salur tarafından 2015 yılında 'Getir de getirelim' sloganı ile hizmete sunuldu. İhtiyaç duyulan ürünleri 10 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde getirmeyi amaçlayan Getir'in en önemli özelliği sahip olduğu iş modeli ile dünyada bir ilke imza atması.
 
GETİR UYGULAMASININ GİRİŞİM DÜNYASINA KATKILARI NELER?
 
Akıllı telefonların yaygınlaşması ile gelişmeye başlayan mobil teknoloji alanında özellikle son zamanlarda talebe dayalı uygulamalar yükselişte. Türkiye'de de popüler olmaya başlayan bu tür uygulamalara, start-up ekosisteminin en önemli isimlerinden biri olan Nazım Salur, BiTaksi uygulaması ile öncülük etti. Benzer şekilde talebe dayalı bir uygulama olan Getir, sahip olduğu iş model ile dünyada bir ilk. Mobil teknoloji ile yapılabileceklerin sadece %3'ünün yapılabildiğini ifade eden Salur'un Getir girişimi; mobil teknoloji, perakende ve lojistik alanındaki bilgileri sentezleyerek yaratıcı ve insanların ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap veren bir uygulama olması ile diğer mobil uygulamalardan farklı hale geliyor.
 
 
UYGULAMANIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ NE?
 
Mobil alışveriş uygulaması olan Getir, önceliği zaman olan bir uygulama olması nedeniyle ayırt edici bir özelliğe sahip. Zamanın kısıtlı olduğu özellikle de büyük şehirlerde zamanın paradan daha değerli olduğu durumlarda ihtiyaç duyulan ürünü çok kısa bir sürede getirerek zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor. Oldukça fazla dağıtım ağı bulunan, hedef kitlesi büyük şehirlerde acelesi olan ve zamanı olmayan kişiler olan uygulama ile su, yiyecek, bebek bezi, tıraş köpüğü kedi-köpek maması, ampul gibi çeşitli temel ihtiyaç ürünleri getirtilebiliyor.
 
Hayatın kolaylaşmasını sağlayan Getir uygulamasında hangi sipariş verilmek isteniyorsa o kategori seçilerek ürün sepete ekleniyor. Yiyecek, ev bakım, bebek, evcil hayvan, teknoloji gibi kategorileri bulunan uygulamanın en önemli özelliklerinden biri kredi kartı ile sipariş verildikten sonra adres yazmaya gerek olmadan kuryenin bulunulan adresi tespit edebiliyor olması. Birçok yerde deposu bulunan Getir, verilen siparişleri kendi bünyesindeki kuryeleri ile getiriyor. GPS teknolojisi ile kuryeyi harita üzerinden takip edebilmek bir diğer önemli özelliği.
 
Teslimat süresi 10 dakika gibi çok kısa bir zamanda gerçekleşiyor. Henüz sipariş verilmeden de tahmini teslimat süresi hakkında bilgi vererek kolaylık sağlıyor. 7/24 hizmet veren Getir, aynı zamanda yaptığı bazı kampanyalar ile de biliniyor. Müşterilerine bedava ürün hizmeti ya da kredi kartı ile yapılan alışverişlerde indirim imkânı sunuyor.
 
Ücretsiz olarak sunulan hizmette konum değişikliği yapılarak istenilen yere sipariş verilebiliyor. Siparişi getiren kurye hakkında bilgiler açıkça görülebildiği gibi değerlendirme yapılıp teslimat süresi ile ilgili geri bildirim yapılabiliyor. Müşteriler ürün tavsiyesinde bulunup ürün yelpazesinin genişlemesine katkıda bulunabiliyor.