Türk Silahlı Kuvvetlerine "Kargo İHA" için imzalar atıldı

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 10:10 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 10:10

Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon sahasındaki lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasında kargo insansız hava araçlarından (İHA) yararlanılacak.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), güvenlik güçlerinin  operasyonel kabiliyetlerini artırmak, güncel tehditlere ve ihtiyaçlara yanıt  verebilecek ürün ve çözümleri envantere kazandırmak amacıyla çalışmalar  yürütüyor.
 
Bu çalışmalarda insansız sistemler önemli bir yer tutuyor. SSB, son  dönemde İHA ve SİHA'lardan etkin şekilde yararlanan güvenlik güçleri için farklı  alanlarda ve çeşitli görevlerde kullanılmak üzere yerli ve milli imkanlarla yeni  araçlar geliştirilmesini koordine ediyor.
 
Bu kapsamda bir süre önce Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi  başlatan SSB, 2020 hedefleri arasına Kargo İHA sözleşmesinin imzalanmasını koydu.
 
SSB Başkanı İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeye  yönelik değerlendirmelerin tamamlandığını ve Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA  Projesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile sözleşme imzalandığını  bildirdi.
 
Operasyon bölgesindeki kullanımlardan sonra Kargo İHA'nın  özelliklerinin geliştirileceğini belirten Demir, "Kargo İHA sisteminin 2021  içinde seri üretime geçmesini hedefliyoruz. 50 kilogram faydalı yük taşıyacak  Kargo İHA, 1 saatlik uçuş süresiyle özellikle dağlık arazide iki nokta arasında  gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk  askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak. 150 kilogram  faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Kargo İHA projemiz üzerinde de  çalışıyoruz." dedi.
 
Kargo İHA sayesinde sahada güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyacağı silah,  mühimmat, tıbbi malzeme, teçhizat gibi ihtiyaçlar zorlu hava koşullarında bile  çok kısa sürede ve güvenli şekilde ulaştırılabilecek.
 
Bir süredir döner kanat İHA konusunda çalışmalar yürüten TUSAŞ,  geliştirdiği araçların örneklerini yurt içinde ve dışında yakın zamanda  gerçekleştirilen fuarlarda sergilemişti.
 
Platform üzerinde geliştirme çalışmalarını sürdüren TUSAŞ, döner kanat  İHA'nın deniz platformlarında ve sivil alanda da çeşitli ihtiyaçların  karşılanmasında kullanılmasını hedefliyor.