Türk Silahlı Kuvvetlerine "Kaplan" teslimatı

AA |  23 Mart 2020 Pazartesi - 11:14 | Son Güncelleme : 23 03 2020 - 11:14

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara unsurlarının ateş gücünü artıracak "yeni nesil tank avcılarının" ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirildi.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türkiye'nin zırhlı  kara aracı üreticilerinden FNSS arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen  Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi takvime uygun şekilde ilerliyor.
 
6 ARAÇ DAHA KULLANIMDA
 
Geçen yılın sonunda pilot üretim dönemi kapsamında 2 Kaplan Silah Taşıyıcı Araç teslimatı yapılırken, seri üretim döneminin ilk kafile teslimatında  Kornet-E tanksavar kulesiyle donatılan 6 araç daha Kara Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunuldu.
 
Projede, paletli ve tekerlekli olmak üzere 2 farklı araç kullanılıyor.  FNSS, Kaplan araç ailesinin en hafif üyesi Kaplan-10'u paletli tip, Pars 4x4  aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak geliştirdi. Araçların taşıdığı  tanksavar kulelerinde Kornet-E ve ROKETSAN'ın OMTAS füzeleri kullanılacak.
 
Paletli tanksavar aracı Kaplan, ana muharebe tanklarıyla ortak hareket  yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracı  olarak tasarlandı. Araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesiyle her türlü  görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform olarak geliştirildi.
 
Kaplan, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmasının  yanı sıra mayın ve zırh korumasının bulunması ve düşük ağırlığı sayesinde farklı  görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak dikkati çekiyor.
 
Proje kapsamında FNSS tarafından toplam 260 Kaplan ve Pars üretilecek.

ETİKETLER

tanksavar kaplan tsk