Türk polisi, Avrupa'dan Türkiye'ye "skunk" rotasını deşifre etti

11 Ocak 2019 Cuma - 15:01 | Son Güncelleme : 11 01 2019 - 15:01

İzmir'in Aliağa ilçesinde bir tatil köyündeki villada ele geçirilen yaklaşık 1 ton skunk ile ilgili operasyon, Avrupa'da üretilen uyuşturucunun Türkiye rotasını deşifre etti.


İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin 1 ton skunk ele geçirdiği, aralarında bir binbaşının da bulunduğu 11 zanlıyı gözaltına aldığı operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı.
AA muhabirinin, emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Avrupa'dan Türkiye'ye uyuşturucu getirileceği bilgisine ulaşan İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Narkotik Suçlarla Mücadele ekipleri, işi planlayan şüphelileri 6 ay takip etti. Operasyon için düğmeye basan polis ekipleri, zanlıları adım adım izledi.
 
Deniz yoluyla Foça ilçesine getirilen uyuşturucu önce kamyonete yüklenerek Aliağa'da bulunan iş yerine daha sonra da bir tatil köyündeki villaya  götürüldü. Uyuşturucunun bir bölümü sevkiyat için ticari araca aktarıldı. Polis ekipleri, tatil köyüne yerleşen uyuşturucu şebekesini drone ile  izleyerek anbean takip etti. Uyuşturucunun buradan da başka adreslere sevk  edileceği yönündeki hazırlık üzerine villaya operasyon başlatıldı. Operasyonda, aralarında bir binbaşının da bulunduğu 11 zanlı  yakalandı. Villa ve ticari araçta yaklaşık bir ton skunk ele geçirildi.
 
Binbaşı izinli gelmiş
 
Operasyonda Hakkari Çukurca İlçe Jandarma Komutanı binbaşı B.Ö. de  gözaltına alındı. 2013 yılına kadar Karşıyaka İlçe Jandarma Komutanlığı da yapan binbaşının çalıştığı yerden 26 Aralık'ta izin alarak İzmir'e geldiği ve o  tarihten sonra da uyuşturucunun sevkiyatı için plan yaptığı iddia edildi.
 
Jandarma komutanı binbaşının sevkiyat sırasında nüfuzunu kullanarak  yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmeyi planladığı, buna karşılık da komisyon  aldığı ileri sürüldü.
 
Yabancı uyruklular hamallık yapmış
 
Operasyon kapsamında 3'ü Suriye vatandaşı 4 yabancı uyruklu da  gözaltına alındı. Yabancı uyrukluların, emniyette verdikleri ifadelerinde, zanlılar tarafından hamal olarak kullanıldıklarını, yükleyip indirdikleri  malzemenin uyuşturucu olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. Yabancı uyruklu bir zanlının ise verdiği ifadede, uyuşturucu  satıcılarının kendilerine saatliğine 100 lira vererek hamallık yaptırdığı bilgisi  yer aldı.
 
Malları kontrole gelince yakalanmış
 
Operasyonda ilk olarak Jandarma Komutanı Binbaşı B.Ö. ve TSK'dan  istifa eden uzman çavuş M.Ç. ile A.Ç, T.K, S.Ç, M.F.Ç, Suriye vatandaşları A.M,  H.A, A.A. ve İ.B. yakalandı. Ekipler, adresinde bulunmayan ve firari olarak aranan elebaşı Yasin  Y'yi depo olarak kullanılan iş yerinin önünde beklemeye başladı. Bir süre sonra  malları kontrol için gelen Yasin Y. de ekipler tarafından yakalanarak emniyete  götürüldü.
 
Yasin Y'nin uyuşturucu şebekesinin elemanlarının kaldığı tatil  sitesinin sahibi olduğu, sıklıkla yurt dışına çıkarak uyuşturucu sevkiyatı için  bağlantılar yaptığı ileri sürüldü. İzmir polisinin yaptığı bu operasyonun, Avrupa ülkelerinde üretilen ve  kıyı Ege'den İzmir'e ulaştırılan uyuşturucunun rotasını deşifre ettiği ve bu  trafiği yöneten uyuşturucu şebekesine büyük bir darbe olduğu kaydedildi.
 
Operasyon
 
İzmir'in Aliağa ilçesinde 9 Ocak'ta düzenlenen operasyonda, aralarında  Hakkari Çukurca İlçe Jandarma Komutanı B.Ö'nün de bulunduğu 11 şüpheli gözaltına  alınmıştı. Yaklaşık 1 ton uyuşturucu ele geçirilen operasyonda, 5 uzun namlulu  otomatik silah, 1 tabanca, 100 tabanca mermisi, 2 pompalı tüfek ve tüfeklere ait  58 fişek ele geçirilmişti.
 
Şüphelilerin yurt dışı bağlantılı olarak getirdikleri uyuşturucuyu,  Ege Denizi kıyılarından İzmir'e sevk etmeyi planladıkları iddia edilmişti. Polis kamerasına yansıyan operasyon, basın mensuplarıyla  paylaşılmıştı.

ETİKETLER

skunk