Türk otomotiv yan sanayisinden dijitalleşme adımı

AA |  21 Nisan 2019 Pazar - 11:46 | Son Güncelleme : 21 04 2019 - 11:49

Otomotivde yan sanayi firmaları, İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki Innogate programı ile otomotiv sektöründeki dönüşüme ayak uydurmak için global pazarlara açılacak.


Türk otomotiv yan sanayi  firmaları, İTÜ ARI Tekonokent bünyesindeki Innogate programı kapsamında, küresel  sektör trendlerini yakından inceleyerek otomotiv sektöründeki dönüşüme ayak  uydurma fırsatı yakalayacak.   
 
İTÜ Ayazağa kampüsünde faaliyetlerini yürüten İTÜ ARI Teknokent  bünyesinde yer alan 290 firma, 7 binden fazla kişiye istihdam sağlayarak yılda  600’ün üzerinde proje geliştiriyor. Bugüne kadar 148’i patentli, toplamda 2 bin  800’ün üzerinde başarılı Ar-Ge projesine imza atarak değer üreten ve ülke  ekonomisine katkı sağlayan İTÜ ARI Teknokent firmaları, 2003’ten bu yana 300  milyon dolarlık Ar-Ge ihracatı gerçekleştirdi ve 2017'de 1 milyar dolar ciroya ve  40 milyon dolar Ar-Ge ihracatına ulaştı.  
 
 2014 yılında hayata geçirilen Innogate Uluslararası Hızlandırma  Programı ile teknoloji firmalarına; uluslararası bağlantılara erişim, pazarlara  açılma, iş modeli ve strateji geliştirme fırsatı sunuluyor. 2017 itibarıyla  İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteğini alan program büyük bir ivme  kazandı. Yerli teknoloji firmalarının teknolojilerini ihraç ederek ülke  ekonomisine de katkı sunan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na, ABD’de  müşteri, distribütör, iş ortağı, yatırım veya insan kaynağı bulmak isteyen  teknoloji şirketleri katılabiliyor.  
 
Bugüne kadar 145 firmanın Türkiye’deki hazırlık döneminden  faydalandığı ve bu firmalar arasından 60’ının ABD sürecine katıldığı program  sonrasında 41 firma uluslararası faaliyetlerine devam ediyor. Bugüne kadar  Innogate'e katılan firmaların aldığı toplam yatırım miktarı 17 milyon doları,  yurt dışı cirosu ise 10 milyon doları aşmış durumda.  
 
Innogate, yeni döneminde otomotiv ve mobilite firmalarını global  pazarlara açmaya hazırlanıyor. Innogate 10. döneminde sürüş güvenliği,  sinyalizasyon, akıllı şehirler, elektrikli araçlar gibi alanlarda çözümleri olan  otomotiv yan sanayi, teknoloji ve mobilite firmaları, hem yeni bir pazara giriş  için ihtiyaçları olan tüm strateji, satış ve pazarlama taktiklerini öğrenecek hem  de sektör trendlerini yakından inceleme fırsatı bulacak.   
 
 "ABD otomotiv sektörünü ve dinamiklerini yakından inceleme şansına  kavuşacaklar"   
 
Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan İTÜ ARI  Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, Innogate'nin katma değerli  ihracatı artırmak için uygulanan bir program olduğunu söyledi.  
 
Programın amacına değinen Tunçalp, "Burada amaç firmalara bu konuda en  yoğun tecrübeyi en hızlı şekilde, en zor pazarda kazandırmak. Biz buna bir askeri  tatbikat gibi bakıyoruz. Askerleri de alıp zor koşullara sokarlar esas savaşa  hazırlamak için... Biz de firmaları zorlu bir pazara rekabetçi bir satış yapmak  için kendilerini disipline etmeye zorluyoruz. Bunun için de teknoloji satmanın en  zor olduğu yer neresidir? San Francisco'dur. ABD'ye ürün ve teknoloji satabilme  hedefiyle bir program kurguladık. Başarılı uygulamaları yaptıkça biz de öğrendik.  Öğrene öğrene zaman içerisinde mükemmelleştirilmiş bir program oldu." diye  konuştu.  
 
Program kapsamında ABD'ye gönderilecek firmaların önce bazı kriterler  sonucu seçilme sürecine girdiğini aktaran Tunçalp, kendi içinde teknolojik bir  ürünü olan ve ürünleşme yolunda belli bir olgunluğa gelmiş firmaların seçildiğini  anlattı.  
 
Innogate programının İstanbul ayağında şirketlerin, 6 hafta boyunca  Silikon Vadisi’nden gelen mentorlarla birlikte ABD otomotiv pazarına giriş  stratejileri, ABD’de yayılma kanalları, rakip-pazar analizi, inovatif ürün  konumlama, ürün fiyatlaması ve dijital pazarlama gibi önemli başlıklar üzerinde  çalışacağını bildiren Tunçalp, "Her firma kendi stratejisini oluşturacak. ABD  döneminde ise bir haftası San Francisco ve 2 haftası Detroit’te olmak üzere 3  hafta boyunca ABD otomotiv sektörünü ve dinamiklerini yakından inceleme şansına  kavuşacak. Firmalar, ayrıca sektördeki son trendlerle ilgili bilgi almak ve kendi  firmalarının iş geliştirme faaliyetlerini yürütmek için Google, Tesla, Mitsubishi  Motors ve Panasonic gibi lider kuruluşlardan uzmanlarla bir araya gelecek."  şeklinde konuştu.   
 
"Süreç içerisinde firmalar sektörlerine yönelik birçok bağlantıya  ulaşıyor"    
 
Doç. Dr. Deniz Tunçalp, programın İstanbul'daki hazırlık dönemini  başarıyla tamamlayan 8-10 firma ile birlikte ABD’ye gidildiğini belirterek,  şunları söyledi:  
"ABD’deki ofislerimiz San Francisco, Chicago ve New York gibi  girişimcilik ekosisteminin kalbinin attığı yerlerde. Firmalar bu ofislerde  uluslararası yatırımcılar, mentorlar ve diğer girişimciler ile bir araya geliyor.  Her sabah 08.00’de brifing toplantısı gerçekleşiyor. Bu toplantıda firmalar bir  önceki gün ne yaptıklarını, o gün ne yapacaklarını, kaç potansiyel müşteri/iş  ortağı ile görüşeceklerini anlatıyor. Ayrıca, firmaların gün içerisinde  atacakları adımlar belirleniyor. Mentorlarımız firmaların ihtiyacı olduğu her an  yanlarında oluyor. Birebir sonuç odaklı ve yoğun ilerleyen bu bir aylık süreç  içerisinde firmalar sektörlerine yönelik birçok bağlantıya ulaşırken, müşteri,  partner ve distribütör adayları ile ilişkilerini de geliştiriyor."  
 
Tunçalp, seçilen firmalar için ilk ay yol haritası çizildiğini, ikinci  ay bu firmaların hedef pazarlara entegrasyonunun sağlandığını, üçüncü ayda da  firmaların o pazarlarda kalıcı olmasına çalışıldığını ifade ederek, pazar olarak  sadece en zor pazar olan ABD'nin hedeflenmediğini, oradaki tecrübeyle başka  pazarlara da açılma şansı doğduğunu söyledi.
 
Otomotivde dönüşüm süreci  
 
İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Tunçalp, otomotiv sektörünün belki  tarihinde olmadığı kadar büyük bir dönüşüme doğru ilerlediğine işaret etti.  
 
Otomotivde bir teknolojik sıçrama yaşanacağını ve yeni teknolojilere  ayak uyduramayan firmaların tarih olabileceğini savunan Tunçalp, bunun çok büyük  bir dönüşüm anlamına geldiğini ve otomotiv sektöründeki arabaların, analog bir  araç olmaktan tamamen elektronik bir sisteme doğru geçiş yaptığını söyledi.  
 
Otomotiv yan sanayisinin Türkiye'nin ihracatında çok önemli bir sektör  olduğunu vurgulayan Tunçalp, şunları kaydetti:  
 
"Otomotiv ve otomotiv yan sanayi Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi,  en büyük katma değerli ihracatı. Bu sektörün bütün sektörle beraber dönüşmesi  lazım. Yoksa bir gün hepsi yok olabilir. Her şey şu an bizim öngöremediğimiz  şekilde değişecek. Dolayısıyla bizim burada, bu yan sanayimizi bu dönüşüme  hazırlamamız lazım. Örneğin, otomotiv yan sanayicilerimizin Tesla'ya ürün satması  lazım, otonom araç projelerinin içinde olması lazım. Dünyada nerede elektrikli  araç üretimi varsa onun tedarikçisinin Türk firmaları olması lazım. Yoksa bu  dönüşümde yan sanayimizin yaya kalma tehlikesi var. Bunun için biz bunu da  öngörerek dünyadaki belli başlı elektrikli otonom araç üreticilerine Türk  otomotiv yan sanayisini hazırlamaya çalışıyoruz."  
 
Tunçalp, bunun için de bir Ar-Ge hareketinin gerekli olduğunu  belirterek, "Biz İTÜ ARI Teknokent'in içinde 'ARI 7' diye bir bina yapıyoruz.  Otomotiv yan sanayinin dönüşümü için, bütün bu Ar-Ge'yi üniversite kampüsüne  toplamak için... Yani ne kadar otomotiv Ar-Ge'cisi varsa hem ana şirketler hem  yan şirketler, bunların hepsinin ürününü yeni teknolojiler ve standartlara göre  yeniden tanımlamaya ihtiyacı var. Yeni binamızda bir yandan akıllı hareketlilik,  otomotiv ve elektrikli araç teknolojilerine öncelik verirken, mevcut  firmalarımızın da büyüme beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz." diye konuştu.
 

ETİKETLER