Türk öğrenci, İtalya'dan dünya birinciliği ile döndü

DHA |  13 Mayıs 2019 Pazartesi - 13:18 | Son Güncelleme : 13 05 2019 - 13:20

İtalya'da düzenlenen, çok sayıda müzisyenin katılım gösterdiği Apulia Metropolitan Müzik Yarışmasında Rüya Aydın piyano dalında, kendi kategorisinde dünya birincisi oldu.düzenlenen, çok sayıda müzisyenin katılım gösterdiği Apulia Metropolitan Müzik Yarışmasında Rüya Aydın piyano dalında, kendi kategorisinde dünya birincisi oldu.


İtalya'nın Barletta kentinde 4-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen; klasik müzik, caz, pop ve çağdaş müzik performans yarışması Apulia Metropolitan Music Contestde Uğur Okulları Bornova Kampüsü 10uncu sınıf öğrencisi Rüya Aydın solo piyano dalında, kendi kategorisinde dünya birinciliği elde etti.
 
 
Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen; müzisyenleri geliştirmek, yeteneklerini vurgulamak, uluslararası kültürel alışverişi sağlamak ve teşvik etmek üzere farklı kategorilerde 150den fazla katılımcıyı buluşturan yarışmada piyano dalında  A,B,C,D,E,F kategorilerinde yarışıldı. E kategorisinde birinci olan Rüya Aydın, farklı uluslararası yarışmalara katılıp ülkesini ve müziğini tüm dünyaya tanıtmayı amaçladığını belirtti.
 
Konservatuvar profesörleri, profesyonel müzisyenler, sanatçılar ve AMS (Apulia Metropolitan Society) yetkililerinden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda birinci olan Aydın, Ülkemi Avrupada, İtalya'da temsil ettiğim için çok gururlu ve mutluyum. Beni destekleyen aileme, hocalarıma, arkadaşlarıma ve piyano öğretmenim, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. Payam Gül Susanniye çok teşekkür ederim. İleride iyi bir konser piyanisti olup, dünyayı dolaşıp, icramı, müziğimi ve ülkemi her yerde tanıtmak istiyorum dedi.
 
RÜYA AYDIN HAKKINDA
 
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarında öğretim görevlisi anne M. Beste Aydın ve baba Erkan Aydının ilk çocuğu olan Rüya; 11 Temmuz 2003te İzmirde doğdu. Piyano eğitimine 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğr. Gör. Serdar Birgüler ile başladı. 2013te Yaşar Üniversitesi Yüsemde tam burslu olarak Zeynep Acar ile devam etti. 2016 yılından itibaren Yüsemde Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. Payam Gül Susanni ile piyano eğitimini sürdürmekte olup Uğur Okulları Bornova Kampüsünde öğrenimine devam etmektedir.
 
BAŞARILARI VE ÖDÜLLERİ
 
2013 - 2019 yılları arasında Yaşar Üniversitesi/ Yüsem, Kur Sertifikaları
 
2016 - Bursa/ I. Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması, Katılım Sertifikası
 
2018 - İzmir/ Tüm Yerel Sen Sendikaları İzmir Şubeleri- Pergoman Lions Klüpleri, Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi, Kanserle Dans Derneği ve Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği  Müziğin Umuda Dokunuşu adlı sosyal sorumluluk projesinde piyano performansı ile  TEMA Vakfı Sertifikası
 
 
2018 -  Yaşar Üniversitesi/ Yüsem, International Music Week and Fair Masterclass Sertifikası
 
2019 - Yaşar Üniversitesi/ Yüsem, International Music Week Masterclass Sertifikası
 
 
2019 - Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Dr. Atınç Emnalar Anısına Piyano Resitali
 
2019 - İtalya/ Barletta, Apulia Metropolitan Music Contest, E (14- 16 yaş) Kategorisi Birincilik Diploması ve Madalyası

ETİKETLER