Türk-İş'ten 1 Mayıs kararı

AA |  24 Nisan 2020 Cuma - 15:35 | Son Güncelleme : 24 04 2020 - 17:13

Türk-İş, bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, yeni tip corona virüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler çerçevesinde bir dizi etkinlikle kutlayacak. Bu kapsamda, Türk-İş Yönetim Kurulu, tüm işçileri temsilen Taksim Anıtı'na çelenk bırakacak.


Türk-İş yönetimi 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda olacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü önceki seneler Çanakkale, Hatay ve Kocaeli gibi  farklı şehirlerde kutladıklarını anımsattı. Bu yıl da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma  Günü'nü farklı bir şehirde kutlama düşüncesinde olduklarını ancak Kovid-19  salgınının ortaya çıktığını belirten Atalay, salgına karşı alınan tedbirler  kapsamında yeni bir kutlama programı hazırladıklarını söyledi.
1 Mayıs'ın anlam ve önemine uygun olarak kutlanması için gerekli  çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Atalay, şu bilgileri verdi:  "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, sosyal mesafe kuralına mutlak  şekilde uymak şartıyla sembolik katılımlarla bölge ve 81 ildeki  temsilciliklerimizde toplantılarla kutlayacağız. Bu toplantılarda, 1 Mayıs  Bildirimiz okunacak ve tüm iş yerlerine gönderilecek. Bağlı sendikalarımız,  sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlarla 1 Mayıs'ı coşkuyla kutlayacak.  Bunların yanında, 1 Mayıs'ın ruhuna uygun şekilde Türk-İş Yönetim Kurulu olarak  tüm işçileri temsilen Taksim Anıtı'na çelenk bırakacağız."
 
Emek örgütlerine de çağrıda bulunan Atalay, "Gelecek yıl 1 Mayıs'ı,  emeği temsil eden tüm kesimlerle birlikte düzenleyeceğimiz coşkulu bir mitingle  kutlamak istiyoruz. Ülkemizin ve çalışanların bu birlikteliğe ihtiyacı var."  dedi.
 
  L20'nin talepleri Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a iletildi 
 
 Dünyanın bugün yaşadığı zor günlerin insanlara muhakeme fırsatı  verdiğini ifade eden Atalay, bu süreçte başta dünyayı yönetenler olmak üzere  herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerektiğini dile getirdi. Kovid-19  salgınından ekonomilerin olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Atalay, bu durumun  yıkıcı etkilerini en fazla yaşayanların ücretli çalışanlar olduğunu söyledi. G20 İstihdam ve Çalışma Bakanları Toplantısında gündeme getirmesi ve  desteklemesi için L20'nin (Labour 20) taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a ilettiklerini kaydeden Atalay, L20'nin  taleplerini şu şekilde sıraladı:
 
"G20, Küresel Sosyal Koruma Fonu'nu desteklemeli. Açlığın engellenmesi  için dünyanın büyük bir bölümüne acil gelir ve gıda dağıtımı yapılmalı. İşin ve  ücretlerin devamlılığı için zorunlu olmayan küresel arz zincirlerinin  desteklenmesi konusunda küresel iş birliği ve çalışanlara gelir desteği  sağlanmalı. Çalışma hayatıyla ilgili kritik önem arz eden konular, ILO temel  standartları ve İş Sağlığı ve Güvenliği çerçevesinde, sosyal diyalog temel  alınarak çözümlenmeli. Toparlanma, yeniden yapılanma ve dayanıklılık planları  küresel biçimde sosyal ortakların desteğiyle koordine edilmeli."