Türk inşaat sektörü dünya ikincisi

AA |  22 Ağustos 2019 Perşembe - 16:38 | Son Güncelleme : 22 08 2019 - 16:57

Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 44 firmayla ikinci sırada yer aldı.


Türkiye Müteahhitler Birliğinden (TMB) yapılan açıklamaya göre,  uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR, müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri  dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı  "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesini açıkladı.
 
ENR'nin hazırladığı analizdeki veriler, küresel ekonomik  belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerden olan inşaat sektöründe durgunluğun  devam ettiğini ortaya koydu. Verilere göre, 2018 yılında uluslararası inşaat  pazarının büyüklüğü yüzde 1'lik artışla 482,4 milyar dolardan 487,3 milyar dolara  çıktı. Küresel pazarın büyüklüğü, 2012-2014 döneminde ise 500-544 milyar dolar  bandında seyretmişti.
 
Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018'de, Türkiye  performansını koruyarak sıralamada yine ikinci oldu. ENR listesinde geçen yıl 44  Türk firması yer aldı. Listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı ise aynı yıl  için yüzde 4,6 olarak gerçekleşti.
 
Türk müteahhitlerinin bölgesel gelirlerdeki payı ana pazarlar olan  Orta Doğu'da yüzde 9,7'den yüzde 10,4'e yükselirken, Asya'da yüzde 4'ten yüzde  2,1'e geriledi. Firmaların pazar payı, Afrika'da fazla değişim göstermeyerek  yüzde 5,6 olurken, Avrupa'da ise sınırlı artışla yüzde 7'ye ulaştı.
 
"Pazar payımızı yükseltmeyi amaçlıyoruz"
 
 Açıklamada görüşlerine yer verilen TMB Başkanı Mithat Yenigün,  "Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen sektörümüzün 'dünya devler  ligi'nde, 40'ı TMB üyesi olmak üzere toplam 44 müteahhitlik firmamızla yerimizi  koruyor olmamız büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.
 Müteahhitlerin son dönemde yurt içinde yaşanan zorluklar nedeniyle  yurt dışına yoğunlaştığına işaret eden Yenigün, bu yıl ocak-temmuz döneminde yurt  dışında toplam 5,6 milyar dolar tutarında 130 proje üstlenildiğini bildirdi. Yenigün, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde bugüne kadar 124 ülkede  386 milyar dolar tutarında 9 bin 782 projeye ulaşıldığına dikkati çekerek, şöyle  devam etti:
 "Yıl sonunda yeni proje tutarında 2018'de yakaladığımız 20 milyar  dolar düzeyine tekrar ulaşmayı hedefliyoruz. Uluslararası pazarlardaki konumumuzu  daha da güçlendirmemiz için firma ölçeklerinin büyütülmesiyle firmalarımızın  ortak iş yapma bilincinin artırılması ve teknik müşavirlik sektörümüzün de  desteklenerek güçlendirilmesi önem taşıyor.
 
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin, ekonomiye döviz girdisi,  ihracat, istihdam ve sektörel rekabet gücüne katkıları başta olmak üzere  sürdürülebilir büyüme açısından önemi son derece büyüktür. Birliğimiz  öncülüğünde, 'Türk Müteahhitliği' markasını oluşturarak, uluslararası pazardan  aldığımız payın 2030'larda yüzde 7'lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolar  yeni iş tutarına yükselmesini amaçlıyoruz."
 

ETİKETLER