Türk hekim tıp literatürüne girdi

AA |  22 Nisan 2019 Pazartesi - 16:30 | Son Güncelleme : 22 04 2019 - 16:32

Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan tarafından tanımlanan hastalık bulguları, "Fidan Sendromu" adıyla dünya tıp literatürüne girdi.


Dernekten yapılan yazılı açıklamada, dünya tıp literatüründe  sendromların, bunları ilk tanımlayanların adlarıyla anıldığı belirtildi.
 
  Anne karnında bebeğin tüm vücut ve organlarının "ektoderm",  "endoderm" ve "mezoderm" adı verilen üç katmandan geliştiği kaydedilen  açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
 
 "Bu gelişim, bazı genetik ve çevresel faktörlerin de etkisiyle normal  dışı gelişim gösterebilir. Gelişim problemleri sebebiyle oluşan bulgular, belirli  bölgelerde yoğunlaşarak 'sendrom' adı verilen anomalileri oluşturur. 1937'de  dermatoloji uzmanı Dr. Hulusi Behçet'in tanımlayarak dünya literatürüne  kazandırdığı Behçet hastalığından sonra ilk kez bir Türk doktoru Doç. Dr. Vural  Fidan, cilt ve eklerinin geliştiği ektoderm tabakasının kısmi bozukluğu  sınıfından sayılabilecek, kıvırcık saç, tonsiller papillomatozis, interdental  papillomatozis, kıvırcık saç ve mental retardasyonla karakterize sendromu  tanımlamıştır."
 
Dünya tıp literatürüne giren sendroma "Fidan Sendromu" adının  verildiği belirtilen açıklamada, Eskişehir Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz  Kliniği hekimlerinden de olan Doç. Dr. Fidan'ın çalışmalarının önemli bilimsel  dergilerde yayımlandığı vurgulandı.
 

ETİKETLER