• Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Türk gemisindeki hukuk dışı aramanın izin olmadan yapıldığı kabul edildi! Türkiye harekete geçti!

Türk gemisindeki hukuk dışı aramanın izin olmadan yapıldığı kabul edildi! Türkiye harekete geçti!

AA |  23 Kasım 2020 Pazartesi - 20:33 | Son Güncelleme : 24 11 2020 - 0:54

İrini Operasyonu Komuta Merkezi, Akdeniz'de Türk gemisine dün yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin, bayrak devleti Türkiye'den cevap almadan gemiye çıkıldığını bildirdi.Ankara'daki Avrupa Birliği (AB) ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, İrini Operasyonu'nun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.


Komuta merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da olan İrini Operasyonu'ndan Akdeniz'de Türk gemisine yönelik denetime ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 
 
Açıklamada, "İrini Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, 'Roseline A' isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya'ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu." ifadesi kullanıldı. 
 
Açıklamada, İrini Operasyonu'nun ilgili BMGK kararlarına uygun olarak bayrak devletinin onayını almak için "iyi niyetle çaba sarf ettiği" iddia edilirken, şu ifadelere yer verildi: 
 
"Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı'nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, İrini Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı." 
 
 
 
İrini Operasyonu'nun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtilen açıklamada, uluslararası sularda gerçekleşen bu faaliyetin Operasyonun yetkisinin parçası olduğu ileri sürüldü. 
 
Açıklamada Operasyonun, AB'nin Libya'ya yönelik Berlin sürecini destekleme taahhüdünün bir parçası olduğu da ifade edildi. İrini Operasyonu'nun ilgili BMGK kararı uyarınca Libya'ya ve Libya'dan silah veya ilgili malzeme taşıdığından şüphelenilen açık denizlerdeki gemilerin denetimlerini gerçekleştirebilme yetkisi olduğu kaydedildi. 
 
Bu arada, İrini Operasyonu'nun açıklamasına karşın Türk bandıralı geminin personelinin çektiği görüntülerde ve geminin güvenlik kamera kayıtlarında Alman askerlerinin, personele yönelik sert müdahalesi dikkati çekti.
 
TÜRKİYE HUKUK DIŞI ARAMAYA SERT TEPKİ GÖSTERDİ 
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "AB'nin, meşru Libya hükümeti, NATO ve ülkemizle istişare etmeden başlattığı İrini Harekatı son operasyonuyla taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir. Darbeci Hafter'e gelen silah desteğini denetlemeyen, aksine meşru Libya hükümetini cezalandırmayı hedefleyen bu tartışmalı harekat çerçevesinde bir Alman fırkateyni tarafından yük gemimize karşı gerçekleştirilen bu hukuksuz müdahaleyi şiddetle kınıyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu. 
 
AB ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri  Bakanlığına çağırıldı
 
Ankara'daki Avrupa Birliği (AB) ve İtalya büyükelçileri  ile Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, İrini  Operasyonu'nun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi. 
 
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ankara'daki AB ve İtalya  büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı'nın, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat  Önal tarafından Bakanlığına çağırıldığı kaydedildi.
 
Açıklamada, "Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu  çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto  edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir. Notamızda olayın uluslararası hukuka  aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına  alınmıştır." ifadesine yer verildi.
 
Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini  Operasyonu'nda görevli Alman fırkateyni, Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi  muhtelif maddeler taşıyan gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak uluslararası hukuka  aykırı şekilde saatlerce aramıştı.