Türk bilim insanları dünyaya örnek oldu

AA |  13 Mayıs 2019 Pazartesi - 15:04 | Son Güncelleme : 13 05 2019 - 15:04

Türk bilim insanları Prof. Dr. Orhan Derman ile Prof. Dr. Nuray Kanbur, "Adolesan Sağlığı Doktora Programı" ile dünyada bir ilke imza atarak, "Society of Adolescent Health and Medicine (SAHM)" tarafından "Kuzey Yarımküre Ödülü"ne layık görüldü. Prof. Dr. Nuray Kanbur, derneğin uluslararası kolu olan International Chapter başkanlığına da seçilerek, tarihte başkanlığın emanet edildiği ilk Türk oldu.


Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları  Ergen Sağlığı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nce (DSÖ) 10-18 yaş aralığının adolesan,  15-24 yaş aralığının ise gençlik dönemi olarak kabul edildiğini anımsattı.
 
  
Adolesan hekimlerinin, hem ergenlik hem gençlik döneminde yaşanan  fiziksel ve ruhsal sorunları incelediğini belirten Derman, bu süreçte en fazla  iletişim bozukluklarıyla karşılaşıldığını söyledi. Derman, bu yaşlarda uyum  problemleri, boy-kilo sorunları, yeme bozuklukları, internet, televizyon ve  sosyal medya bağımlılığı, sigara ve alkol kullanımı, akne, cinsel kimliğini  ortaya koyma problemleri ve şiddet eğilimi ile karşılaşılabildiğini dile getirdi.
 
Bu nedenle sağlıklı bir yetişkin olabilmek için adolesan döneminin  sağlıklı geçirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Derman, bu kapsamda  adolesanlara danışmanlık hizmeti verecek hekim sayısının yetersiz olduğunu  söyledi.
 
 Derman, "Bu bilim dalı mutlaka uzmanlık alanı olmalı. Türkiye'de  adolesan sağlığına yönelik yan dal uzmanlığı yok. Biz ilk kez, Hacettepe  Üniversitesi bünyesinde o dönem Adolesan Bölüm Başkanı olan Tezer Kutluk ile  birlikte 'Adolesan Doktora Programı'nı oluşturduk. 2004 yılından bu yana dünyada  da tek örnek olan bu program, Hacettepe Tıp Fakültesi bünyesinde verilmeye  başlandı. Bugüne kadar 3 mezun verdik, 8 doktora öğrencimiz var. Adolesan  çağındakiler, Türkiye'de tek olan doktora programını tamamlayan hekimlere emanet  olacak. Türkiye adına adolesanlarla ilgili yaptığımız çalışmalardan ötürü de  takdir ödülü kazandık. Ülkem adına büyük gurur duyuyorum." diye konuştu.
 
Uluslararası cemiyetin başkanlığı Türkiye'ye emanet
 
HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen  Sağlığı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Kanbur da 20 yıldır bu alanda  çalıştığını belirterek, 2004 yılından bu yana uzman pediatristlere ergen sağlığı  doktorası kapsamında eğitim verdiklerini söyledi.
 
Bu alanda Prof. Dr. Orhan Derman ile önemli bilimsel çalışmalara imza  attıklarını belirten Kanbur, Türkiye'de bu çerçevede yapılan çalışmalarda ilk  olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
 
Kanbur, bu ödülün ergen sağlığı alanındaki uluslararası en büyük ödül  olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Ergen sağlığında dünyadaki en büyük kuruluş, Amerika kaynaklı Society  of Adolescent Health and Medicine (SAHM) - Adolesan Sağlık ve Tıp  Derneği).  Burası ulusal bir yapı olmakla birlikte tüm dünyada bu alanın yaygınlaşmasını  sağlayan en önemli örgüttür ve her yıl uluslararası Kuzey Yarımküre ve Güney  Yarımküre ödülleri verilmektedir. Bu yılki Kuzey Yarımküre ödülüne, adolesan  doktora programının hazırlanıp uygulamaya geçirilmesinden dolayı Prof. Dr. Orhan  Derman ile birlikte layık görüldük. Bugüne kadar bir kişiye verilen bu ödül, ilk  kez iki kişiye birlikte verildi. Türkiye adına büyük gurur duyduk."
 
Öte yandan bu örgütün uluslararası kolu olan 49 ülkenin üyeliğinin  bulunduğu International Chapter'da da başkanlığa Türkiye'nin aday gösterildiğini  belirten Kanbur, sözlerine şöyle devam etti:
 
"2019-2020 döneminde başkan olarak seçildim ve 2020-2023 tarihlerinde  de başkanlık yapacağım. Bugüne kadar buraya başkanlık yapanların hepsi,  İngiltere, Kanada ve Avusturalya'dan bilim insanlarıydı. İlk kez Türkiye'den bir  bilim insanı başkanlık yapacak. 'Bu örgüt ilk defa gerçek bir uluslararası  teslimiyete kavuşacak.' dediler. Bu nedenle şahsım değil ülkem adına büyük bir  mutluluk duyuyorum.
 
Türkiye, bakış açısı ve vizyon açısından Avrupa'nın önünde ilerliyor.  Bu ödül ve başkanlık da bunun bir göstergesidir. Türkiye, bu alanda  geliştirdiğimiz doktora programıyla dünyaya örnek oldu. Uygulanan iki eğitim  modeli vardı, bununla birlikte dünyanın 3. eğitim modelini ortaya koyduk.  Geliştirilen doktora programı ve elde edilen kazanımlar, akademik bilimsel bir  makale olarak yayımlanarak, kabul gördü"
 
Kanbur, adolesan sağlığının yan dal uzmanlık alanı olabilmesi için  olumlu geri bildirimler aldıklarını da sözlerine ekledi.
 

ETİKETLER