Türk askeri Kuzey Suriye’ye girdi! Çatışma çıktı

AJANSLAR |  13 Ekim 2017 Cuma - 9:57 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 12:52

Türkiye’nin Rusya ve İran ile Astana’da yaptığı Suriye’de güvenli bölge oluşturulması anlaşması gereğince Türk askerinin Kuzey Suriye’ye girdiği bildirildi. Bu haberin ardından TSK'dan da açıklama yapıldı. Daha sonra ise Hatay' ın Reyhanlı ilçesi'ndeki Oğulpınar Hudut karakolundan Suriye tarafına doğru bir dakika süreyle ateş açıldı.


OĞULPINAR KARAKOLUNDAN SURİYE TARAFINA ATEŞ AÇILDI

Hatay' ın Reyhanlı ilçesi'ndeki  Oğulpınar  Hudut karakolundan Suriye tarafına doğru bir dakika süreyle ateş açıldı. Batı illerinden sevkedilenTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK)  unsurlarının konuşlandığı Oğulpınar karakolundan çoklu roketatarla yapılan ateş kısa süreli heyecan yarattı.Bu saatten sonra herhangi bir hareket gözlenmedi.

KOMANDO BİRLİKLERİ İLE KONTEYNERLER SINIR BÖLGESİNE SEVK EDİLDİ
 
İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yönelik intikal  kapsamında Hatay'a gelen komanda birlikleri, askeri araç, ambulans ve  konteynerler, Reyhanlı ilçesinde sınır hattına konuşlandırıldı. 
 
İdlib'in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik devam  ediyor. Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen komando birlikleri,  ambulans, askeri araçlar ve konteynerler Hatay'a ulaştı.
 
İdlib kentinin sınır komşusu Reyhanlı ilçesine gelen araçlar,  konuşlandırılacakları sınır birliklerine sevk edildi.
 
Öte yandan güvenlik kaynakları, 33 araçlık Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) konvoyunun Suriye sınırını geçtiğini aktardı.
 
Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında, İdlib Gerginliği  Azaltma Bölgesi'nde görev yapacak TSK unsurlarının, dünden itibaren gözlem  noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.
 
Türkiye, Rusya ve İran'ın Kazakistan'ın başkenti Astana'da  gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib ili  çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye'nin İdlib'de  çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve  gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci  kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek  ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.
 
TÜRK ASKERİ KUZEY SURİYE’YE GİRDİ!
 
Türk askerinin 12 zırhlı araçlık konvoyu ve 80 askerle yeni bir askeri operasyon çerçevesinde Perşembe akşamı geç vakitlerde Suriye’nin İdlip bölgesine girdiği belirtildi. Mahalli kaynaklar Türk askerinin Halep’in batı yönüne doğru ilerlediğini bildirdi. Bölgede El Kaide ile bağlantısı bulunan Heyet Tahrir Şam militanlarının silahlarını teslim edip etmeyeceği konusunun bilinmediği kaydedildi.
 
Öte yandan, bölgede yaşayan sivillerin herhangi bir çatışma çıkmasından endişe duydukları belirtildi.
 
 
TÜRK ASKERİ İDLİB'DE SEVİNÇLE KARŞILANDI
 
Astana Anlaşması kapsamında Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinde oluşturulucak çatışmazlık bölgesine geçiş yapan bir grup Türk askeri, Suriyeliler tarafından sevinçle karşılandı. 8 Ekim'de bordo berelilerin ulaştığı ve gözlem yaptığı bölgeye geçiş yapan tanklar, askeri araç ve iş makinelerini alkışlayarak karşılayan Suriyeliler, 'Çok yaşa Türk askeri' sloganı attı.
 
 
TSK'DAN AÇIKLAMA
 
Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gözlem Noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedirler.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.