Türk askeri Katar'da

19 Haziran 2017 Pazartesi - 12:50 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 12:50

Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birlikler dün gece Katar'a ulaştı.


Katar merkezli El Cezire kanalı Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birliklerin dün gece Katar'a ulaştığını duyurdu.
 
El Cezire kanalı, Türk askerlerini taşıyan araçların Katar sokaklarında ilerlediği bir video yayınladı (aşağıda).
 
Reuters haber ajansı ise Türk Ordusu'nunda Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk tatbikata katıldıklarını duyurdu.
 
KARŞILIKLI ANLAŞMANIN BİR PARÇASI
 
Katar Savunma Bakanlığı, birleşik askeri tatbikata katılmak için birinci grup Türk askerinin başkent Doha'ya geldiğini açıkladı. Bakanlık, Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk eğitimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Uzun zamandır planlanan tatbikatlar, her iki tarafın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi ve silahlı gruplarla mücadele çabalarını artırmayı ve bölgede istikrarı sürdürmeyi amaçlayan karşılıklı anlaşmanın bir parçası.
 
ARAP ÜLKELERİ İLİŞKİLERİ KOPARMIŞTI
 
Tatbikatlar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır liderdiğinde çok sayıda Arap ülkesi Katar ile geçen hafta ilişkileri kopararak, bu ülkeyi "terörizm" ve İran'ı desteklemekle suçladığı bir sürece denk geldi.