Tüpraş’ta yangın çıktı: 2 ölü, 7 yaralı

Ergün AYAZ |  01 Şubat 2007 Perşembe - 22:05 | Son Güncelleme : 01 02 2007 - 22:05

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin (TÜPRAŞ) İzmit Rafinerisi’nde, daha önce kurşunlu benzin üretimi yapılan ancak bir süredir kulanılmayan tetra etil tankında bugün söküm ve temizlik çalışması yapılırken patlama oldu


Tankta çalışma yapan ekipteki görevlilerden Güney Afrikalı 2 kişi öldü, 2 yabancı görevliyle 5 Türk de yaralandı.

İzmit Körfezi’nin Tütünçiftlik bölgesinde kurulu TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi’nde, saat 15.55’te taşeron INNOSPEC Şirketi görevlileri söküm ve temizlik çalışması yaparken henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte ekipteki Güney Afrikalı görevlilerden 1’i olay yerinde öldü, yaralanan 3 yabancı ile olaya müdahale eden ve gazdan etkilenen Tüpraş teknik ekibinden 5 kişi hastaneye kaldırıldı. Güney Afrikalı 1 yaralı daha hastanede ölünce olayda ölü sayısı 2’ye yükseldi.

Ölen işçiler Güney Afrikalı
Körfez ilçesinde bulunan TÜPRAŞ İzmit Rafinerisindeki patlamada olay yerinde ölen Güney Afrika uyruklu işçinin Michael Advert Mekog (47), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden kişinin de Ayanda Zuma (29) olduğu belirlendi. Patlamayla birlikte Tüpraş Tesisleri’nden alevler yükselirken, tesislerde üretim durdurdu, TEM ve D 100 karayolundan TÜPRAŞ’a giriş- çıkış kapatıldı. Tesislere ambulanslar ve sağlık ekipleri sevkedildi.

15 dakikada söndürüldü
Tüpraş ve Kocaeli itfaiyesi 15 dakikada yangını söndürürken, bazı kritik ünitelerde üretime başlandı.

ETİKETLER

0