Tüp bebek tedavisinde yeni gelişmeler

11 Şubat 2019 Pazartesi - 15:00 | Son Güncelleme : 11 02 2019 - 15:00

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Şimşir, tüp bebek tedavisinde uygulanan en yeni teknikleri sizler için anlattı.


Tıp her zaman ileriye doğru gidiyor. Üreme alanında da aynı şekilde gelişmeler devam ediyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde, doktorlar sadece en iyi kalitede hücreleri seçerek üreme şansını artırabiliyorlar. 
Gen testiyle genetik hastalıklar kontrol altına alınabiliyor
Günümüzde çiftler, gen testi ile hem kendi sağlıklarından hem de bebeklerinin sağlığından emin olabilirler. Modern teknoloji tüm kromozomları kontrol edebilir ve embriyo aşamasında sapmaları tespit edebilir.
 
Tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeler sayesinde çiftler anne veya baba olarak mutluluğu bulma şansına sahipsiniz.
 
Blastosistin ortaya çıkarılması 
 
Erken gelişme aşamasında, insan yumurtası ve embriyosu bir protein kabuğu (zona pellucida) ile çevrilidir yani tıpkı bir yumurta kabuğu benzer bir analoğa sahiptir. Rahim içine başarılı bir implantasyon (bağlanma) sağlamak için, embriyo protein kabuğundan çıkmalıdır, buna yumurtadan çıkma denir.
 
Bazen yumurtadan çıkma ile ilgili sorunların bazı çiftlerde gebeliğin oluşmasında sorunlara yol açabileceği düşünülmektedir. Yardımlı embriyo taramaları, uterus boşluğuna transfer edilmeden önce embriyonun kabuğunu yumuşatmak için mikro-manipülasyon işlemi kullanılabilir. Bu, doğal tarama ve implantasyon işlemini kolaylaştıracaktır.
 
Günümüzde, laboratuvarda embriyoların blastosist aşamasına erişinceye kadar büyümesi mümkündür - embriyo beş gün boyunca kültürlenir, bu noktada rahim içine alınabilecek en yüksek fizyolojik gelişim aşamasına ulaşır.
 
Bazı bilim adamları bu manipülasyondan sonra gebeliğin ortaya çıkması için daha yüksek bir şans olduğunu düşünüyor. Embriyoların daha uzun bir süre için kültürlenmesi sayesinde, rahim boşluğuna transfer edilmek için en iyisinin seçilmesini mümkün kılar.
 
aCGH Teknolojisi (Array Comparative Genomic Hybridization)
 
aCGH teknolojisi ile Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS): IVF döngüsü içinde, doktorunuz uterusa transfer yapılmadan önce embriyoları incelemek için mikroarray bazlı karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (aCGH) ile preimplantasyon genetik tarama tekniklerini kullanır. Bu yöntem embriyo transferi ve implantasyondan önce kromozomal anormalliklerin belirlenmesinde yüksek doğruluk sağlar. Yakın gelecekte, genetik analiz, embriyo implantasyonundan sonra başarısız girişimleri ve gebeliğin sona ermesini ortadan kaldırarak, ilk döngüde pozitif IVF sonuçları elde edilmesine izin verecektir.
 
Cult-Active: Döllemeden sonra yumurtaları (Oositleri) etkinleştirmek için kullanılan yenilikçi bir yöntem
Önceki suni tohumlama döngülerinde düşük miktarda verimli yumurta bulunan durumlarda önerilir.
Cult-Active, ICSI (intra-sitoplazmik sperm enjeksiyonu) sonrasında önceki suni tohumlama döngüleri sırasında düşük miktarda döllenmiş yumurta hücreleri (oositler) bulunan hastalarda kullanılan yeni bir yöntemdir. Yumurtaların olgun olmadığını gösterir. Oosit (yumurta) aktivasyonu, spermde bulunan protein tarafından başlatılır. Yumurta aktivasyonu sırasında, hücre içi kalsiyum konsantrasyonunda hızlı bir artış vardır.
 
ICSI (intra-sitoplazmik sperm enjeksiyonu) sonrasında döllenmiş yumurtalar, 15 dakika boyunca Cult-Active ortamına yerleştirilir ve bu, bir yumurtanın aktifleştirilmesine yardımcı olur. Daha sonra, artan miktarda döllenmiş yumurta, yumurta ve sperm döllenmesinin biyokimyasal sürecini taklit eder. Cult-Active ortamında bulunan kalsiyum iyonofor kalsiyum iyonlarını birbirine bağlar ve bunları bir yumurtaya iletir, böylece onları aktive eder.
 
EmbryoGen - Tüp bebekte yeni bir seçenek
 
Suni tohumlama, her adımın en önemli olduğu çok aşamalı bir süreçtir. Şimdiye kadar, yumurta toplama anından embriyo transferine kadar optimal koşulları kontrol etmek ve sağlamak mümkün olmuştur. Günümüzde EmbryoGen tekniğinin yardımıyla bir kadının rahiminde de bir embriyonun gelişimini sağlamak mümkündür. Embriyolar özel bir ortamda üçüncü güne kadar ekilir ve en son araştırmalara göre, anne ve embriyo arasındaki hücre iletişim seviyesini önemli ölçüde artırır. 35 yaşından büyük kadınlar, çocuğu başarılı bir şekilde taşıyamadıkları için yüksek risk altındadır, bu hastalara EmbryoGen uygulamaları önerilir.
 
EmbryoGen'in kompozisyonu, annenin dokusunda da bulunan sinyal moleküllerine sahiptir. Bu sinyal molekülleri, anne ve embriyo arasındaki hücre iletişim seviyesini artırır, böylece embriyoyu stresten korur ve implantasyonun başlangıcında ve sonunda daha güçlü hale getirir. Düşük yapma nedenlerinden biri, bir kadının vücudundan yabancı bir nesne olarak embriyoya bağışıklık tepkisidir. EmbryoGen, annenin ve çocuğun hücreleri arasındaki bu iletişimi geliştirmekte ve bu da embriyo implantasyon sürecini daha da geliştirmektedir.
 
EmbryoGlue - Başarısız IVF'li çiftler için yeni bir umut
 
Embriyo transferi (bir embriyonun dişi rahim içine yerleştirilmesi) suni tohumlamadaki en son ve en önemli adımlardan biridir. Yumurta toplama prosedüründen son aşamaya kadar embriyo transferi, embriyonun gelişimi için en uygun koşulları ve ortamı sağlar. Embriyo transferi sonrası sadece embriyoya ve dişi rahmine bağlanma kabiliyetine bağlıdır. EmbryoGlue tekniği ile uterusta embriyo implantına yardımcı olmak mümkündür.
 
EmbryoGlue - embriyo transferinde kullanıma yönelik, embriyonun implantasyon yeteneğini artıran özel olarak tasarlanmış bir ortamdır. Bu ortam, uterusta embriyo implantasyonu için bağlayıcı bir ajan olarak çalışan, hyaluronik asit, karbonhidratlar ve amino asitler bakımından zengindir. Hyaluronik asit, insan vücudunda doğal olarak bulunan bir maddedir. Bilimsel araştırmalar, embriyo implantasyonu anında hyaluronik asit seviyesinin çok yüksek olmasının ve embriyonun daha iyi implante edilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 
 
PICSI - Ayrıntılı sperm seçim tekniği
 
 
ICSI (İntra-Sitoplazmik Sperm Enjeksiyonu), bir yumurtanın sitoplazmasına tek bir sperm enjeksiyonu olarak tanımlanır. Bu teknik, bir yumurtanın sitoplazmasına enjekte edilmesi için en iyi morfoloji ve motiliteye sahip tek bir sperm gerektirir. Şimdiye kadar, tek bir spermin görsel olarak değerlendirilmesi, yumurta tohumlama için en iyi sperm hücresini seçmek için mevcut tek yöntem olmuştur. Embriyologlar sıklıkla olgunlaşmamış sperm hücreleriyle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu hücrelerden bu tür etkiler embriyo gelişimi sırasında aynı anda değerlendirilir. İyi morfoloji ve motiliteye sahip sperm hücreleri başka kusurlara sahip olabilir ve görsel değerlendirme için uygun olmayabilir. Bu kusurlar embriyonun kalitesini ve gelişimini ve düşük olasılığını etkiler.
 
En yeni PICSI tekniğini kullanarak (bir fizyolojik olarak en iyi sperm hücresinin bir yumurtanın sitoplazmasına enjeksiyonu), sperm hücrelerini görünür kusurları olmadan seçmek mümkündür. Bu teknikte, sperm hücreleri olgun sperm hücrelerine yapışacak hyaluronik aside yerleştirilir. Sadece spermatogenezisin son aşamasına ulaşmış olan tamamen olgunlaşmış sperm hücreleri, hyaluronik asit için bağlanma reseptörleri geliştirmiştir. Olgunlaşmamış sperm hücreleri yüksek DNA parçalanma, anöploidi (anormal sayıda kromozom) ve olgunlaşmamış sitoplazmalara sahiptir. Son PICSI tekniğinin kullanılması, başarılı bir hamilelik alma olasılığını artıracaktır.