Tunus Ticaret Bakanı: "İtalyanlar tıbbi alkol yüklü gemiye el koydu"

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 11:59 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 11:59

Tunus Ticaret Bakanı Muhammed el-Museylini, ülkesine tıbbi alkol taşıyan bir gemiye İtalya tarafından el konulduğunu söyledi.


Museylini, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada,  "İtalyanlar, Tunus’a doğru gelen tıbbi alkol yüklü bir gemiye el koydu." dedi.
Olayı Çin'den İtalya'ya tıbbi maske taşıyan bir kamyona Çekya'da el  konulmasına benzeten Museylini, "Tüm Avrupa ülkeleri bir histeri yaşıyor. Hepsi  koronavirüs (Kovid-19) korkusundan tıbbi ekipmanları çalıyor." ifadelerini  kullandı.
Bakan Museylini, geminin nereden geldiğine ilişkin bilgi paylaşmadı  ancak Tunus makamları daha önce Çin’in kendilerine tıbbi malzeme göndereceğini  duyurmuştu.
Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele eden ülkelerde  tıbbi ekipman eksikliği öne çıkıyor. Birçok ülke sağlık ekipmanları ve yardımcı  ürünlerde ihracat yasağı getirdi.
Tunus’ta şu ana kadar Kovid-19 nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti,  toplam vaka sayısı da 89 olarak açıklandı.
İtalya ise salgına en çok kurban veren ülke konumunda. İtalya'daki  toplam teyitli vaka sayısı 60 binin üzerine çıkarken, 6 binden fazla insan  hayatını kaybetti.
Çekya makamları geçen hafta Çin'in İtalya'ya gönderdiği ve Losovice  kentinde sevk için bekleyen 110 bin maskeden oluşan tıbbi yardıma el koymuştu.
İki ülke arasındaki kriz Çekya'nın İtalya'ya aynı miktarda maske  göndereceğini açıklamasıyla çözülmüştü.