Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor! İşte yeni Corona virüs genelgesi

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 23:46 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 0:35

Türkiye genelinde il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendi.


İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tüm dünyayı etkisi  altına alan koronavirüs salgınının Türkiye'de kamu sağlığına olumsuz etkilerini  asgari seviyeye düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, 81 il valiliğine  ek bir genelge gönderildi.
 
Buna göre, vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik  malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim,  oyuncak ve benzeri zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin  verilmeyecek.
 
Kamuoyunda "sosyete pazarı" olarak adlandırılanlar başta olmak üzere  sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta ve benzeri zaruri olmayan  ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri bugün saat  17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.
 
Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda,  valilik ve kaymakamlıklarca belediyeler ile iş birliği içinde, yoğunluktan dolayı  virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda/temizlik  maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak  alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.
 
İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik  maddelerinin karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak  ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenebilecek.
 
Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel  gıda/temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin  sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek.
 
Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni  pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre  mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek. Bu amaçla mevcut pazar  yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi ve benzeri),  yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri  olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin  bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak.
 
Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin  tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen  koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak. Bu husus  pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli  kontrol edilecek.
 
Pazar yerleri en geç saat 19.00'a kadar faaliyet yürütebilecek
 
Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak  koruyucu önlemleri alınması sağlanacak. Bu husus belediye zabıtası ve ilgili  esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacak.
 
Belediyelerce pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve  dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacak. Pazar/satış yerleri en geç saat  19.00'a kadar faaliyet yürütebilecek. Buna yönelik tebligatlar pazar esnafına  yapılacak. Pazar/satış yerlerinde belediyeler pazar esnafı ve vatandaşlar için el  dezenfektanı konusunda destek olacak.
 
Öte yandan, Bakanlık, söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve  kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgi mevzuat ve  yazılar çerçevesinde gerekli kararlar alınarak tedbirlerin ivedilikle  uygulanmasını, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini, gerekli  görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk  marifetiyle denetlenmesini istedi.