Gazetevatan.com » Çalışan Hakları » Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bunu yapmayan tazminatsız kovulur

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bunu yapmayan tazminatsız kovulur

İşçi, memur, diğer tüm çalışanlar ve salgın sürecinde işten çıkarılanları ilgilendiriyor. Corona virüs nedeniyle birçok iş yeri geçici olarak faaliyetlerini durdurdu veya evden çalışma sistemine geçti. Bazı çalışanlar ise ekonomik sebeplerden ötürü işten çıkarıldı. Aktif olarak çalışanlar ve işten çıkarılan kişiler bazı soruların cevabını arıyor. Maaş, izin, rapor, kısa çalışma ödeneği ve diğer birçok konu ile ilgili en çok merak edilen 10 soru ve cevabı...

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bunu yapmayan tazminatsız kovulur 1- İşveren, şüpheli durum bulunması halinde çalışanların yıllık ücretli izne, ücretsiz izne veya idari izne gönderebilir mi?

Yıllık iznin kullanım süresini belirlemek işverenin inisiyatifinde olduğundan, işveren çalışanlarını yıllık izine gönderebilir. Ücretsiz izin ise tarafların karşılıklı mutabakatına bağlı olduğundan tek taraflı uygulama olanağı bulunmamaktadır. İdari izin ise işverenin inisiyatifine bağlı olup, yıllık izinden mahsup edilemeyeceği gibi, ücret ödemesi yapılması gerekir.