Gazetevatan.com » Yazarlar » Ağustos böceğinin aşkı

Ağustos böceğinin aşkı

21 Ağustos 2016 Pazar

Charlize Theron’un Pamuk Prenses ve Avcı 2 (The Huntsman: Winters War) filminin gala gecesinde giydiği böcek desenli yarı transparan Christian Dior elbise olağanüstüydü. Güzel oyuncunun da katkısıyla 2016 koleksiyonundan olan elbisenin tanıtımı çok etkileyici oldu.


 
Böceklerin zaman zaman modada etkisini görüyoruz. Burberry’e, Christopher Bailey’e de ilham vermişlerdi. Ben, tasarımlarda böcek yorumlarını seviyorum. Yaşamın içinde kendi varoluş misyonları doğrultusunda mücadele edip hikayelerini sürdüren böcekleri gizemli, ilginç, şaşırtıcı, çoğunlukla da dokunaklı buluyorum. Hele Ağustos böceklerini! Onları içim titreyerek anıyorum hep... Tembel damgası yemiş bu varlıklar aslında tam aşk böcekleri. Dişilerini cezbetmek için ucundaki ölümü bile bile müthiş bir aşk senfonisinin kahramanları her biri. Ağustos böceği 1-1,5 aylık ömründe  aşkı ve ruh eşini bulmak için öter de öter. Bu onun aşk şarkısıdır. Ağustos gecelerinde Ağustos böceklerini dinleyin, belli bir ritimleri vardır; yükselirler, alçalırlar. Bu performans sonucu sevgilileriyle birlikte olurlar ve akabinde yaşamları sonlanır. Dişiler de ölmeden önce ağaç kovuklarına koyarlar yumurtalarını, sonra yeni nesil bu yumurtalardan çıkacak ve senelerce kendilerine yuva olacak toprağa atacaklar kendilerini.
 
Ömürlerini aşka adamış Ağustos böceklerinin hikayesi çooook romantik. Ağustos’a yakışıyor bu aşk hikayesi. Ağustos zaten bence çok özel bir ay. En sıcaklar devam ederken aslında yazın sonunu yaşıyoruz. Son yaz eğlencelerimiz ve son yaz şıklığımız için bir göz atalım 2016’nın yaz modasına...
 
 
- Her trende, her zevke, her döneme uygun renk renk espadriller
 
- Omuz dekoltesi ve düşük omuzlar
 
- Gömlekler
 
- Büyük, küçük, over-size, yırtmaçlı, ters giyilmiş, beyaz renkli gömlekler bu yılın en kullanışlı parçaları
 
- Kocaman kollar, kabarık kollar, over-size kesimler özellikle elbiselerde ve üstlerde çok kullanılıyor.
 
- Sandaletlerden çantalara, bluzlara, elbiselere kadar tüm parçalardaki ince püsküller bohem bir tarz yaratıyor.
 
- Jean’ler yine çok trend;yüksek belli Jean’ler, denimden yapılmış, çiçekli, baskılı, fırfırlı ceketler bluzlar bu yaz başrollerde neredeyse...
 
- Maksi etekler
 
- Gecelikler, sabahlıklar, pijamalar
 
- Gece ile gündüz karıştı. Saten, dantel, ipek, pamuklular her renkte kullanılıyor. Kimonalar da hem sokakta hem plajda çok trend...
 
 
- 70’lerin bohem havası
 
- İspanyol paçalar, çiçekli baskılar, uzun romantik elbiseler, 70’lerin bohem havası 2016’nın yazına taşındı.
 
- 60’ların zarafeti: 60’ların tasarımları zarif, feminen ve retro bir şıklık içinde...
 
- Maskülentakım elbiseler farklı renk ve desenlerle giyiliyor.
 
- Şeffaflık: Şeffaf, ince plastik çantalar, ayakkabılar, şapkalar çok popüler
 
- Sportif unsurlar: Sneakers, polo yakalar, file parçalar günlük hayatımızda geniş yer buluyor.
 
- Toz pembe ve uçuk mavi:Pastel renkleri çok sevdik yine özellikle ayakkabılarda ve çantalarda çok şık duruyor.
 
 
- Canlı renkler: Pastel renklerle bazen kombinleniyor.
 
- Neon renkleri: Görüldüğü gibi renk yelpazesi oldukça geniş yani çok renkli bir yaz yaşıyoruz modada...
 
- Latin rüzgarı: Fırfırlar, volanlar, çiçekler, uzun flamenko etekler, kırmızı elbiseler sıcak bir yazın en gözde unsurlarından oldular.
 
- Rahatlık: Rahatlık duygusu bol pantolonlar, düz sandaletler doğal kumaştan yapılmış bol kesimli elbiseler, salaş parçalar rahat şıklık yaratıyorlar.
 
Yine sohbetimizin sonuna geldik!!!Diyorum ki, güzel Ağustos’u şimdiden gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkılarından ‘Love Story’i büyük çok büyük ses Shirley Bassey ‘in muhteşem yorumuyla dinleyelim.
 
Ve diliyorum ki; hatırı kırılmış, hakkı yenilmiş güzel Ağustos böcekleri büyük aşklarını bulsunlar her Ağustos...
 
Sevgiyle...