Gazetevatan.com » Yazarlar » Hepimiz Plüton’uz

Hepimiz Plüton’uz

19 Temmuz 2015 Pazar


Geçen akşam yine Batı Yakasının Hikayesi’ni seyrettim annemle. Anne kız klasikleşen filmler gecemizde bilmem kaçıncı kez birlikte, aslında William Shakespeare’in Romeo ve Juliet eserinin, modern bir uyarlaması olan West Side Story, yani Batı Yakasının Hikayesi’ni seyrettik. Bu uyarlamada, biz, bütün dünya, öteki mahallenin asi ve romantik  çocuklarını çok sevdik. Annem yine öyle çok hislendi ki ilk gençliğinin anılarını yadedip anneannemin hatıra diye sakladığı giysilerini, getirdi. Bana, bir duygu seli içinde “İstersen bunları al’’ dedi. Ben tabii birden kendimi bir hazinenin içinde bulmuş oldum. Natalie Wood’un giydiği, eteği bol elbiselerden bile vardı. Şahane vintage parçalar… Hem güzeller güzeli anneannemi yad edeceğim, hem de küçük vintage gardırobumu biraz da olsa zenginleştireceğim diye çok heyecanlandım. Derhal kalan vintage parçaları ele geçirmekle ilgili çok hain planlar kurdum. Teyzelerimi, halalarımı ve annemin arkadaşlarını toplayıp, nostalji tonunu yükselttim mi fazla dayanamazlar: Annem bir Natalie  Wood’a neler verdi neler, ben onlara Türkan Şoray’lı filmler seyrettireceğim. Sultan’a neler verilmez ki! Ailenin ganimetlerini ele geçirme planımı, sizde uyguluyarak küçük bir vintage gardırop oluşturmaya başlayabilirsiniz. Veya ikinci el dükkanlarından akıllı alışverişler yapabilirsiniz.

Tabii, burada her ikinci el parçanın vintage olmadığı gerçeğine, önemle dikkat çekmeliyiz. Ürünün  vintage olması için, belirli döneme  ait olması, o dönemin trendlerini taşıması veya bir koleksiyona, bir tasarımcıya, bir imzaya ait olması gerekir.

Vintage’in gücü adına

19. yüzyıldan beri var olan vintage giyim tarzı, 20. ve 21. Yüzyıl’da etkisini artırmış, mimariden, otomobillere, dekorasyondan, modaya kadar bir çok alana yön vermiş bir moda akımıdır. 20. yüzyıl ve daha öncesinden kalan kıyafet ve eşyalar, vintage olarak değerlendirilir. Genelllikle, yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Günümüzde vintage ürünleri, bir çok mağazalarda, butiklerde, online sitelerde tüketicisiyle buluşuyor. Ayrıca ünlü modacıları, starları, iş dünyasının oyuncularını vintage stillleriyle görebiliyoruz. Ben de, vintage stili ve giyim tarzını ve vintage unsurları kullanmayı çok seviyorum. Yaşanmışlığın nasıl insanlara bir asalet, zerafet ve seçkinlik armağan ediyorsa, aynısı giysiler ve aksesuarlar içinde geçerli. Türkiye’de ve dünyada, benimle aynı fikirde olan çok sayıda kadın olduğuna inanıyorum. Vintage bir stile sahip olmak istiyorsanız ve nereden  başlayacağınızı bilemiyorsanız, beraberce birkaç ip ucunu dillendirelim:

1960’ların çiçekli bluzlarını, uzun düz kalem eteklerle deneyebiliriz. Burada ayakkabılarımız çok belirleyici olacaktır. Stilettolar, topuklu, topuksuz bootieler, günün hangi saatinde, olduğunuza göre kıyafeti  doğru ayakkabıyla tamamlamak elzem. Vintage giyim tarzında starınız, iki vintage parçadan fazla olmamalıdır. Mümkün olduğunca, vintage parçalarla klasikleşmiş temel ürünler kombin yapılmalıdırlar.

Ceketler, her mevsim kullanılabilen, gardırobumuzun önemli parçalarıdır. Plüton’un keşfedilip uzayda yerini aldığı 1930’da, tayyörler büyük trendler oluşturdu. Plüton, şu anda nasıl kalbimizde hala gezegense, tayyörler de, hala modada trend. Ben kısa triko vintage bir ceket altına, pilisoley uzun bilek üstü etekle yapılan kombini çok beğeniyorum. Basic bir tişört, yumuşak deri, son trendlerden bir çanta, kış mevsimi ise süet renkli bootieler, baharsa, pastel renklerde babetler, yaz ise, deri bantlı, topuğu hasır sandaletler bu kombini, çok şık tamamlayacaklardır.

Gardırobumda, poplin beyaz gömlek, puantiye bol kloş bir midi etek, inci küpeler, orta topuklu 60’ların ayakkabıları ve küçük bir clutch, kombin olarak her zaman hazır,beni bekler. Arkadaşlarla bir kahve veya bir iş yemeği için, her zaman bana kendimi iyi hissettiren,çok sevdiğim parçalar bütünüdür. Yerim daralıyor, çok kısa iki kombin daha vermek istiyorum.

Formül 1: İspanyol paça desenli pantolon+ V yakalı düz tişört+renkli dolgu yüksek topuklu ayakkabı+ sakin bir portföy çanta.

Formül 2: Mini deri şort+ vintage dantel krem rengi bluz+ yazlık kumaş bootieler+ renkli bandana.

Sohbetimizin sonunda, yine içimde, nostaljinin o güzelim tadı büyüyor. “Batı Yakası’nın Hikayesi’nin Maria’sı’’ kulaklarımda Maria Maria Maria diye yankılanırken, bizim mahalleden, umut dolu bir sesleniş var. “Hepimiz Plüton’uz’’ diyoruz.