Tüketicinin yüzde 65'i en ucuzu tercih ediyor

07 Mayıs 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 07 05 2017 - 2:30

Karşılaşıtırmalı fiyat arama motoru ve internet alışveriş rehberi olan Akakçe.com'un kurucu ortağı Koray Karataş Türklerin online alışveriş tercihlerini anlattı. Karataş online alışverişçilerin yüzde 65’inin doğrudan en ucuzu tercih ettiklerini söylüyor.


Devir ekonomi devri, siz de büyük bir hizmet veriyorsunuz tüketiciye. Nasıl çıktı bu fikir?

Genelde girişimcilik hikayeleri çok inanılan bir fikir ya da yurtdışında uygulanan bir örnek ile başlar. Akakçe’ninki ise, sadece ve sadece yazılım merakıyla başladı. Google arama motorunun yıldızının parladığı dönemde, “Acaba Google’ın eksik bıraktığı bir şeyler var mı?” diye amatörce düşünenlerden biriydim ben. Bu tür jenerik arama motorları genelde bilgiye giden bir link veriyorlardı ancak bilginin kendisi ortada yoktu. Arama motorlarının bilginin kendisini getiren, doğrudan sonuçları listeleyen bir yönü de olmalıydı. Bu merak, beni öğrencilik döneminde arama motorları ve bot teknolojileri üzerine bazı çalışmalar yapmaya itti. Genel amaçlı arama motorları çok popülerdi ancak ben dikey aramalarda eksiklik görmüştüm. Bu alana yönelerek dikey aramalarla ilgili bazı yazılımlar geliştirdim. Bu yazılımın hangi alanlarda ve nasıl kullanılabileceğini göstermek için de, 2000 yılında ortağım Taner Şahin ile birlikte örnek bir uygulama olarak akakce.com’u hayata geçirdik. Bu tarih, aynı zamanda dünyada e-ticaretin hareketlendiği, bizim segmentteki girişimlerin de tek tük ortaya çıkmaya başladığı bir tarihti. Yaşanan değişimlerin de etkisiyle 2006  yılında şirketleştirdik.

"Akakçe’de de tüketici elektroniği en çok ilgi gören ve sorgulanan kategorilerin başında geliyor."

Tepki göstermedi mi size "pahalı" mağazalar?

Bilgi işlem olanaklarının kullanılması ve Akakçe gibi platformların varlığı ile bugün, bir şeyleri pahalı ya da ucuz olarak nitelendirmek oldukça güç. Farklı fiyatlandırma politikaları mevcut. Kupon, hediye gibi uygulamalar sunanlar var, ucuzluğa oynayan perakendeciler var. Siparişi verdiğiniz gün kargo işlemini başlatanlar var, belli bir tedarik sürecinden sonra ürünü gönderenler var.  Bizim yaptığımız iş, tüm bunları görünür kılmak. Bu nedenle, kurulduğumuz günden bu yana herhangi bir olumsuz tepki almadık, hatta hem satıcılar hem de alışverişçiler tarafından hep memnuniyetle karşılandık.  

Akakçe'de en çok ilgi gören, sorgulanan ürünler neler?

Online alışverişin genelinde olduğu gibi Akakçe’de de tüketici elektroniği en çok ilgi gören ve sorgulanan kategori. Bunun yanı sıra, bebek bezi ve bebek maması başta olmak üzere anne-bebek ürünleri en popüler ürünlerden. Ayrıca, hanehalkının bütçesinde önemli bir payı olan süpermarket ürünleri de Akakçe en çok ilgi gösterilen ve karşılaştırma yapılan ürünler arasında diyebiliriz.

Tüketici kendi en ucuzunu arıyor

Tüketici tercihleri ne yönde?

İstatistiklere göre, alışverişçilerin yüzde 65’i doğrudan en ucuzu tercih ediyor. Markalara, satıcı isimlerine ve büyük perakendecilerin ürünlerine öncelik veren kesim, alışverişçilerin yüzde 20’sini oluşturuyor. Bunlar satıcı puanlarını, taksit seçeneklerini ve kart kampanyalarını da önemsiyor. Son olarak yüzde 15’lik kesim ise, ucuzluk konusunu bir kenara bırakarak ürünleri keşfederek arama yapıyor. Genellikle moda-dekorasyon benzeri kategorilerde fiyat seçeneği ile birlikte daha çok çeşit görme isteği öne çıkıyor. Tüketiciler kendi en ucuzlarını arıyorlar. Teslimatı birkaç gün sonra olsa da en ucuz ürünü tercih edebiliyor, bugün teslimat için birkaç lira fazla verebiliyor, farklı ödeme seçenekleri olan alternatiflere yönelebiliyor. Dolayısıyla, piyasada “en ucuz”, “kargo dahil en ucuz” ve “bugün kargo en ucuz” “gibi  birden çok ucuz seçeneği mevcut.

Kadınlar ucuz ürünü daha hızlı satın alıyor

Kadınlar mı erkekler mi daha çok tasarrufa yöneliyor?

Akakçe’nin alışverişçi profiline baktığımızda, kullanıcıların yüzde 70’inin erkek; yüzde 30’unun kadın olduğunu görüyoruz. Ancak, fark ettiğimiz bir şey var ki o da şu: Tasarrufun cinsiyeti yok. Herkes tasarruf etmeyi istiyor, herkes tasarruf etmeye çalışıyor. Bu noktada, online alışverişte kadın ve erkeklerin davranışlarında bazı farklılıklar var. Mesela, internet üzerinden alışveriş yaparken erkekler daha fazla araştırma yapıyor ancak kadınlar ucuzluğu çok daha hızlı bir şekilde yakalayarak satın alma işlemini de daha hızlı tamamlıyor.

Parfüm ve kozmetikte yüzde 50 uçurum var

Fiyatlar arasında nasıl uçurum var?

Parfüm - kozmetik kategorisinde internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde yüzde 50 daha ucuz fiyatlarla karşılaşabiliyorsunuz. Uzun sürede bir alınan ürünlerde fiyat farklılıkları daha yüksek olmakla birlikte; bebek bezi, bebek maması, süpermarket ürünleri gibi sürekli alınan ürünlerde satın alma sıklığı daha çok olduğu için toplamda ciddi tasarruf edilebiliyor.

Doğru zamanlama nedir?

Online alışverişte indirim reklamlarını yoğun olarak gördüğünüz dönemler, avantajlı alışveriş dönemleri değildir aslında. İnternet üzerinden alışverişte fırsatlardan ve indirimlerden yararlanmak için en iyi ipucu, siteleri sürekli takip etmektir. En iyi fırsatı, takip eden yakalar.  


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep