Lüks cipi bozuldu, mahkemeye başvurdu ve...

AA |  26 Mart 2019 Salı - 10:49 | Son Güncelleme : 26 03 2019 - 11:01

İş adamı Yakut'un, satın aldığı aracın arızalı olduğunun tespit edilmesi amacıyla açtığı davada mahkeme, arızalı olduğunu kabul edilen aracın 397 bin 800 liralık ücretinin, işleyecek en yüksek faizle davalıdan alınarak davacıya ödenmesine hükmetti.


İş adamı Engin Yakut'un, 2013 yılında satın aldığı Range Rover Vogue marka otomobilinin arızalı olduğunun tespit edilmesi amacıyla açtığı davada mahkeme, arızalı olduğunu kabul ettiği aracın 397 bin 800 liralık ücretinin, iadeden itibaren işleyecek en yüksek faizle davalıdan alınarak davacıya ödenmesine karar verdi. 
 
Mahkemeye sunulan belgelere göre Yakut, İstanbul'daki bir  galeriden, 2013 yılının Mart ayında, 170 bin avro (397 bin 800 lira) karşılığında  34 PHJ 41 plakalı Range Rover Vogue model otomobil satın aldı. Henüz 450.  kilometrede olan otomobiliyle 70-80 kilometre hızla seyreden Yakut, motordan  aniden yanık kokusu geldiğini, kıvılcımlar çıktığını ve aracın hızla yağ  boşaltmaya başladığını fark etti. Olayı kaza yapmadan atlatan Yakut, otomobilin  çekildiği distribütör Borusan Oto'dan, bir hafta sonra, "motorun pert olduğu,  şanzıman vidalarının iyice sıkıştırılmadığı için koptuğu ve üretim kaynaklı bir  arıza yaşandığı" raporu aldı. Borusan Oto, Yakut'a, otomobil galeriden alındığı  için arızayla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını da bildirdi.
 
AB Parlamentosu ve komisyonuna da toplatma başvurusu
 
Engin Yakut, olayla ilgili Land Rover Şirketi'ne 3 kez uluslararası  tebligat yaparak, otomobilinin yenisiyle değiştirilmesini istedi. Şirketten cevap  alamayan Yakut, avukatı Candaş Gürol'un aracılığıyla İstanbul 1. Tüketici  Mahkemesi'nde "araçları toplatma ve geri çağırma" davası açtı. Dava, medyada  geniş yer bulurken, konu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da atılan,  "landrovergameover" etiketli tweetlerle 4 gün üst üste trend topic oldu.
 
İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, davayı kabul etti. Bu arada Yakut,  İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi'ne de araç arızasının tespiti ile ödediği ücretin  tarafına iade edilmesi talebiyle başka bir dava açtı. Yakut, Avrupa Parlamentosu  ve Avrupa Komisyonu'na da başvurarak, Avrupa'da satışa çıkmış tüm Range Rover  Vogue model araçların toplatılmasını talep etti.
 
Tüketici mahkemeleri ve diğer mahkemelerde açılan tespit veya diğer  talepli davaların tümü, İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi'ndeki dava dosyasıyla  birleştirildi.
 
Mahkemenin "araç arızalı" tespiti
 
Dosyaya, aracın üretim hatasından kaynaklı arızası olduğunu gösterir  bilirkişi raporlarının konulmasının ardından İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi,  taleple ilgili kararını açıkladı.
 
Davacı Engin Yakut ve davalı Jaguar Land Rover Limited Comany'i  avukatlarının temsil ettiği duruşmada, gelen belgelerin okunmasının ardından  taraf avukatlarına beyanları soruldu.
 
Davacı avukatları davanın kabulüne, davalı avukatları ise davanın  reddine karar verilmesini talep etti.
 
Kararını açıklayan mahkeme, davayı kabul ederek, dava konusu Land  Rover marka 34 PHJ 41 plakalı aracın ayıplı olduğunun tespitine hükmetti. Ayıplı  aracın davacı Engin Yakut tarafından iade edilmesine karar veren mahkeme, aracın  397 bin 800 liralık ücretinin iadeden itibaren işleyecek en yüksek mevduat  faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacı Engin Yakut'a ödenmesini hükme  bağladı.
 
Mahkeme, Bakırköy 8. Asliye Hukuk ve İstanbul 1. Tüketici  mahkemelerinde açılan ve bu davayla birleşen dava dosyasındaki taleplerin ise  (Range Rover Vogue marka otomobillerin toplatılması ve geri çağrılması) reddini  kararlaştırdı.
 
 Üretim hatası olduğu mahkemelerce tespit edilmişti
 
Davacı Engin Yakut'un avukatı Candaş Gürol, Yakut'un da aralarında  olduğu benzer 3 araçla ilgili İstanbul 12 ve 17. sulh hukuk mahkemelerine,  araçlarda arıza olup olmadığının tespiti için 2 ayrı tespit davası açmıştı.  Talebi değerlendiren mahkemeler, araçları İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik  üniversiteleri makine mühendisliği fakültelerinden, konusunda uzman öğretim  görevlilerinden oluşan bilirkişi heyetlerine inceletmişti. Araçların bulunduğu  Borusan Oto'da yapılan keşifler sonucu, "araçların motorlarında üretim hatası  olduğu, arızaların sürücü hatasından kaynaklanmadığı ve üretici şirketin araçları  yenisiyle değiştirmesi gerektiği" yönünde tespitler olan bilirkişi raporları  hazırlanmıştı. Mahkemelerce araçlardaki arızaların, üretim hatasından  kaynaklandığı böylece resmiyete kavuşmuştu.
 
Borusan Oto da ayrı bir ekspertiz raporu düzenleyerek, "arızanın  sürücü hatasından kaynaklanmadığı ve üretimde vidaların iyi sıkıştırılmaması  kaynaklı bir arıza yaşandığı" raporunu, araç sahiplerine sunmuştu.
 
 "Trafikte dolaşmaları risk"
 
Engin Yakut'un avukatı Candaş Gürol, mahkemelerden aldığı "üretim  hatası" raporlarını, araçların ithalatının durdurulması talebiyle iki ayrı  toplatma davası açtığı tüketici mahkemelerine sunmuş, talep dilekçelerinde, söz  konusu araçların trafikte dolaşmasının Türkiye'deki sürücüler için risk  doğurduğunu belirtmişti.
 
Mahkemenin "arıza tespit" raporunu değerlendiren ve bu raporları ciddi  bulan mahkemelerden İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, İngiltere'deki Land Rover  Ltd. Company'nin adresine, davalı olarak mahkemeye katılmaları için tebligat  gönderilmesine hükmetmişti.
 

ETİKETLER