Tuğgeneral Koçyiğit, "FETÖ'cüleri vurun" emri vermiş

13 Kasım 2017 Pazartesi - 15:46 | Son Güncelleme : 13 11 2017 - 15:46

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 272 sanığın yargılandığı davada İzmir Jandarma Komutanı Tuğgeneral Koçyiğit tanık olarak dinlendi. Koçyiğit'in ifadesinden: "Darbe girişimine destek veren kim olursa onları vurun şeklinde emir verdim. Çünkü bizler bugünler için yetiştirildik. Devlet, onu koruyalım, devlete karşı olan tehlikeleri yok edelim' diye bizi besledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, işgal güçlerine nasıl ders verdiyse, biz de bu FETÖ'cülere öyle ders verdik, vermeye de devam edeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletin diğer kurumlarına sızan bu örgüt temizlenmelidir. Çocuklarımız anne ve babasız yaşayabilir ancak vatansız yaşamamalıdır"


İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı  sanık olduğu, 272 kişinin yargılandığı davada İzmir Jandarma Komutanı Tuğgeneral  Hasan Koçyiğit tanık olarak ifade verdi. 
 
İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Aliağa Ceza İnfaz Kurumu  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile  taraf avukatları katıldı.
 
Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada  tanık olarak dinlenen Tuğgeneral Koçyiğit, 15 Temmuz gecesi ve sonraki gün  yaşanan olayları aktardı, darbe girişiminin başarısız olması için emrindeki  askerlerle neler yaptıklarını anlattı.
 
15 Temmuz günü dönemin İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın  kendisini cep telefonundan arayarak İstanbul ve Ankara'daki olaylara ilişkin  bilgi verdiğini dile getiren Koçyiğit, o esnada misafiri olan bir cumhuriyet  savcısına, "Savcım, polisin olması gereken yerde askerin ne işi var? Olmaması  gereken görüntüler var. Devlete bir saldırı söz konusudur." dediğini söyledi.
 
  "Bana hemen MP-5 silah getirin"
 
Tuğgeneral Koçyiğit, göreve çağırdığı emrindeki tüm komutanlara,  "Kanun dışı bir eylem ve çağrı var. Güvenlik tedbirlerini artırın.", korumalarına  ise "Bana hemen MP-5 silah getirin, kendiniz de silahlanın ve yanımdan asla  ayrılmayın." talimatı verdiğini kaydetti.
 
İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile Uzunkaya'yı arayarak aldığı güvenlik  tedbirleriyle ilgili detayları tek tek anlattığını anlatan Koçyiğit, şöyle devam  etti:
 
"İl Jandarma Komutanlığında saat 22.30 sıralarında harekat  merkezindeki bir astsubay FETÖ'nün sözde sıkıyönetim direktifi mesajlarını içeren  belgeyi getirdi. Belgeyi inceledikten sonra yanımdakilere 'Arkadaşlar,  tutuklulara bile görev vermişler. Bu FETÖ'cülerin işi, çok daha dikkatli  olmalıyız. Bu mesajlar alt birimlere asla iletilmeyecek. Nizamiye kapılarını  tutalım. Darbe girişimine destek veren kim olursa onları vurun şeklinde emir  verdim. Çünkü bizler bugünler için yetiştirildik. Devlet, onu koruyalım, devlete  karşı olan tehlikeleri yok edelim' diye bizi besledi."
 
Koçyiğit, darbe girişimi gecesi, Menderes ilçesindeki kampta bulunan  emekli Korgeneral Ata Kalkan'ı arayarak kendisini daha güvenli bir yere  aldırabileceğine ilişkin teklifte bulunduğunu vurguladı.
 
Emekli Korgeneral Kalkan'ın, Bornova 2. Jandarma Komando Tugay  Komutanlığından gelen bir ekip tarafından kaçırıldığını sonradan öğrendiğini  ifade eden Koçyiğit, "İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru'yu arayarak  Kalkan'ı kaçıran kişilerle ilgili suç duyurusunda bulundum. Kamptaki güvenlik  kamera görüntülerine el konulması talimatı verdim ve bunların yakalanmaları için  çalışma başlattım.
 
FETÖ'nün darbe girişimini yönettiği öne sürülen firari Adil Öksüz'ün  yanında Akıncı Üssü'nde bulunan örgütün sivil imamlarından Nurettin Oruç'un  kardeşi Hüseyin Oruç ile tutuksuz sanık C.K'nın beni takip ettiklerini fark  ettim. Bu şahıslar, valiliğe intikal edeceğim sırada tutuklu sanıklardan dönemin  İzmir Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü eski binbaşı Erdal Gün'ün  talimatıyla beni derdest edeceklerdi."
 
Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'ten Bornova 2. Jandarma  Komando Tugay Komutanlığı'nın emir komutasını devralmasının ardından  görevlendirdiği bir albay aracılığıyla oranın da güvenliğini aldığını, tutuklu  sanık eski Yarbay Bülent Eryılmaz ile diğer şüphelileri gözaltına aldırdığının  altını çizen Koçyiğit, saat 05.45'te Menteş'teki askeri kamptan çıkarak İzmir'e  doğru gelen Kara Harp Okulu öğrencilerinin intikalini Orgeneral Recep ile  koordineli çalışarak engellediğini anlattı.
 
Koçyiğit, ifadesinin son bölümünde şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"FETÖ'nün hain darbe girişimi, Sevr Antlaşması ile Osmanlı  İmparatorluğunun parçalanması için bazı devletler nasıl bir araya gelmişse, o  gece de Türkiye'yi parçalamak isteyen bazı devletlerin bu örgütle nasıl bir iş  birliği içerisinde olduğunun bir göstergesidir. Bu vatan ilelebet korunacaktır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, işgal güçlerine nasıl ders verdiyse, biz de bu  FETÖ'cülere öyle ders verdik, vermeye de devam edeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri  ve devletin diğer kurumlarına sızan bu örgüt temizlenmelidir. Çocuklarımız anne  ve babasız yaşayabilir ancak vatansız yaşamamalıdır."
 
Daha sonra söz alan tutuklu sanık Gün, Koçyiğit'in derdest edilmesine  ilişkin herhangi bir talimatının olmadığını ileri sürdü.
 
Tutuksuz sanık C.K. ise Tuğgeneral Koçyiğit'in duygusal hareket ederek  kendisini suçladığını öne sürdü.
 
Mahkeme heyeti, duruşmaya çarşamba gününe kadar ara verdi.
 

ETİKETLER