TÜBİTAK MAM test ve analiz hizmetlerinde 5 kıtaya ulaştı

AA |  26 Haziran 2020 Cuma - 15:58 | Son Güncelleme : 26 06 2020 - 15:58

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), test ve analiz hizmetleriyle geniş bir coğrafyada hizmet veriyor.


TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, 2014'te dünyaya açılmaya başlayan  TÜBİTAK MAM, yurt dışında sunduğu test ve analiz hizmet portföyünü  genişletti.
 
TÜBİTAK MAM, test ve analiz hizmeti sunduğu kıta sayısını Yeni  Zelanda’dan gelen taleple Okyanusya dahil 5'e, ülke sayısını ise 43’e  çıkardı.
 
TÜBİTAK MAM, Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) ile de Antarktika  kıtasında bilimsel çalışmalar yapıyor.
 
Gelişmiş cihaz ve ekipman altyapısıyla 1330 analiz çeşitliliği, bu  analizlerden akredite 357 analizle Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu özel nitelikli  test ve analizleri gerçekleştiren TÜBİTAK MAM, yurt dışına döviz ve bilgi  akışının önlenmesine katkı sağlıyor.
 
TÜBİTAK MAM bunun yanı sıra, merkezin uluslararası bilinirliğini  arttırarak yurt dışından talepler almaya devam ediyor.
 
Son yıllarda yurt dışından ve yurt içinden tıbbi cihaz/tıbbi malzeme  ve benzeri ürünlerde biyouyumluluk testlerine talep arttı. Bu testlere Türkiye'de  ilk olarak 2011'de TÜBİTAK MAM'da başlandı.
 
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ortaya çıkan  güçlüklere rağmen test/analiz hizmetlerine ara verilmedi. Özellikle salgınla  mücadele kapsamında maske, dezenfektan ve kişisel koruyucu ekipmanlar gibi  medikal malzemelerin biyouyumluluk test başvuruları kabul edilerek hızlı bir  şekilde test ve analizleri tamamlandı.
 
Bu kapsamda aralarında son günlerde tanıtımı yapılan yerli solunum  cihazı ürünü dahil olmak üzere 10 farklı firmaya ait 4 maske, 8 dezenfektan ve 1  solunum cihazı parçası olmak üzere toplam 13 ürün test edilerek medikal cihaz  firmalarının ihtiyaçlarına cevap verildi.