TÜBİTAK, kenevir bitkisinin yakıta dönüştürülmesi projesini destekleyecek

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 14:30 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 14:30

Egeli bilim insanları öncülüğünde hazırlanan ve kenevir bitkisi atıklarının, biyogaz ve biyokömür üretiminde kullanımını araştıran projenin TÜBİTAK tarafından destekleneceği bildirildi.


Ege Üniversitesinden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, pek çok kurumdan  farklı branştan araştırmacılarının destek verdiği "Kenevir Atıklarının Entegre  Enerji Üretimi Yaklaşımıyla Katı ve Gaz Yakıtlara Dönüştürülmesi" adlı  multidisipliner proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.
 
Proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve  Politikalar Genel Müdürlüğü Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce  üretimi yapılan kenevirlerin atıkları, Ege Üniversitesine gönderilecek.
 
Atıklar, Fen Fakültesi Kimya Bölümünde Prof. Dr. Jale Yanık ve ekibi  tarafından biyokömür üretim seçenekleri için incelenecek, Mühendislik Fakültesi  Biyomühendislik Bölümünde Prof. Dr. Nuri Azbar ve ekibince biyogaza dönüşümü  araştırılacak.
 
Katma değer açısından önemi
Projenin hazırlanması ve paydaşları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr.  Jale Yanık, kenevir bitkisinin son yıllarda çok hızla katma değerlerinin farkına  varıldığını, 19 ilde de ekimin yasal hale getirildiğini hatırlattı.
 
Yanık, projenin çıktılarının akademik camiada ve bakanlık nezdindeki  arazi uygulamalarında önemli faydalar sağlayacağını vurgulayarak, "Araştırma  Üniversitesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen üniversitemizin  araştırmalarına ve genç bilim adamlarının lisans, yüksek lisans ve doktora  bursiyerlerinin yetiştirilmesine önemli oranda destek verecek olan proje, TÜBİTAK  ile sözleşmesinin imzalanmasını takiben çalışmalara başlanacak." ifadelerini  kullandı.