TÜBİTAK destekli elektrikli asansör motoru üretildi

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 17:31 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 17:31

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünce, TÜBİTAK destekli proje kapsamında, yerli imkanlarla yüksek enerji verimliliğine sahip dişlisiz asansör motoru geliştirildi.


Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, SUBÜ Teknoloji Fakültesi  Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Mücahit Soyaslan'ın  yürütücüsü olduğu, TÜBİTAK tarafından desteklenen "Asansör Tahrik Sistemleri İçin  Dıştan Rotorlu Sürekli Mıknatıslı Bir Senkron Motorun Tasarımı ve Üretimi"  başlıklı proje tamamlandı.
 
Ayrıca TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na  katılmak üzere geliştirilen "Revolt" isimli elektrikli araç için de elektrik  motoru tasarım çalışmaları tamamlanarak üretim aşamasına geçildi.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Soyaslan, proje kapsamında dişlisiz  bir asansör motoru üretildiğini aktardı.
 
Yerli imkanlarla yüksek enerji verimliliğine sahip, halatlı veya  kayışlı motor olarak kullanılabilecek özgün bir tasarım elde edildiğini belirten  Soyaslan, şunları kaydetti:
"Dıştan rotorlu elektrik motorunun tasarımı sırasında gerçekleştirilen  optimizasyon işlemleri, parametrik çözüm çalışmaları, sonlu elemanlar analizleri,  yapısal/termal analizler, mekanik iyileştirmeler ve prototip üretimi ile motor  tasarımı ve uygulaması konularında literatüre önemli katkılar sağlandı. Projede  SUBÜ Teknoloji Fakültesi Mekotronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Osman Eldoğan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Fenercioğlu  ve Trakya Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Yusuf Avşar da yer aldı."
 
 
Soyaslan, motor çalışmalarıyla bu yılki yarışlarda, SUBÜ'nün  elektrikli aracı Revolt'un yerlilik oranını artırmayı ve iyi bir derece elde  etmeyi hedeflediklerini anlattı.
 
Çalışmalar neticesinde yüzde 91 verime sahip, tekerleğe monte edilerek  doğrudan tahrik imkanı sağlayan fırçasız bir doğru akım motoru tasarladıklarını  aktaran Soyaslan, "Hem asansör motorları hem de elektrikli araç motorları için  tasarım ve proje çalışmalarımız devam ediyor. Farklı üniversitelerden alanında  uzman hocalarımızın yer aldığı ekibimizle yeni bir TÜBİTAK projesi üzerinde  çalışıyoruz. Proje neticesinde üretilecek motoru, seri üretime geçirmek isteyen  firmalar oldukça heyecanlı. Tasarladığımız ve ürettiğimiz motorların patent  başvurularını gerçekleştiriyoruz. Uygulama noktasında öncü olmak, üniversitemizin  temel hedefleri arasında yer alıyor. Ürüne dönüşmeyen ve katma değeri olmayan  projeler, zaman ve kaynak kaybına neden oluyor. Enerjimizi ve genç  potansiyelimizi katma değeri yüksek projelerde kullanmamız gerekiyor."  ifadelerini kullandı.