TTK'ya bin işçi alınacak

AA |  12 Şubat 2019 Salı - 7:38 | Son Güncelleme : 12 02 2019 - 11:08

Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) bin maden işçisi alımı için başvuru süreci bugün başlayacak. Vatandaşlar, müracaatlarını yapabilmek amacıyla akşam saatlerinden itibaren Zonguldak ve Bartın'da İŞKUR önünde bekliyor.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen  yıl Zonguldak mitinginde TTK'ya ilk etapta bin, ikinci etapta 500 olmak üzere  toplam bin 500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermesinin ardından Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamladı.
 
TTK'nın işçi alımı için başvuruların 12 Şubat'ta yapılacağının  duyurulmasının ardından akşam saatlerinden itibaren vatandaşlar, Zonguldak  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde kuyruk oluşturdu.
 
 Kurum binası önünde sıraya giren vatandaşlardan bazılarının yanlarında  getirdikleri battaniyelere sarıldıkları görüldü.
 
Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı.
 
  "Umutla geldik"
 
Kayıt için bekleyen Ramazan Kalmaz, AA muhabirine, iş başvurusu için  sırada beklediklerini söyledi.
 
 Önemli bir fırsat yakaladıklarını belirten Kalmaz, "Allah herkesin  gönlüne göre nasip etsin. Kendi toprağımızda iş sahibi olmak adına buraya umutla  geldik. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur. Ben buraya İstanbul'dan geliyorum. 1  aydır çalışmıyorum. Umudum burası, olmazsa gurbetçiyim. Burada iş imkanı yok.  Herkes iş için çırpınıyor. Yazık, günah. Allah herkese nasip etsin. Umudumuzu  yitirmeden beklemeye devam edeceğiz. Allah nasip ederse kaydımızı olup  gideceğiz." dedi.
 
Okan İmamoğlu da ekmek kapısı için saatlerdir kuyrukta beklediklerini  ifade ederek, "Allah herkesin yardımcısı olsun, herkesin şansı bol olsun. Hak  eden girsin. Eskiden 50 bin işçi çalışıyordu fakat şu an çalışan işçi sayısı 7  bin civarında ama alınan işçi sayısı az." diye konuştu.
 
 Ali Can Gümüş de iş için beklemeye hazır olduklarını dile getirerek,  "Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun bize böyle bir  fırsat sunduğu için. Gerekirse 3-5 gün bekleyeceğiz ama sonunda başvurumuzu  yapacağız." ifadesini kullandı.
 
Umut Vurmaz da "Çoluk çocuğumuzu evde bırakıp geldik. Kent için bu  kaçınılmaz bir fırsat. İki saattir burada bekliyorum. Yapacak bir şey yok.  Beklemeye devam edeceğiz." dedi.
 
 TTK'ya yapılacak maden işçisi alımı için Zonguldak'a 700, Bartın'a 200  ve Karabük'e 100 kontenjan ayrıldı. İş için 18 ile 32 yaş arasında, askerlikle  ilişiği olmayan adaylar başvuru yapabilecek. Müracaatlar 7 gün sürecek.
 
Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından 2-3 Mart tarihlerinde  Zonguldak, Bartın ve Karabük'te noter huzurunda kura çekilecek.
 
Bartın
 
Bartın'da da TTK'nin Amasra Müessese Müdürlüğüne ayrılan 200 maden  işçisi kontenjanı için adaylar akşam saatlerinden itibaren İş Kurumu İl Müdürlüğü  önünde yoğunluk oluşturdu.
 
Yaklaşık bir kişinin kuyruk oluşturduğu bina önünde bazı adayların  araçlarının bagajında çay demleyerek sabahı beklediği görüldü.
 
 İş başvurusu için sıra bekleyen vatandaşlardan Osman Kaya, bir manavda  çalıştığını belirterek müracaatta bulunmak için sabah saatlerine kadar  bekleyeceğini söyledi.    Adaylar için sıra listesi hazırlayan Taner Tosun da vatandaşların sabaha kadar beklememesi amacıyla ön liste yaptığını ifade etti. Akşam saatlerinden itibaren 625 kişilik liste hazırladığını ve yaklaşık bin kişinin de sırada beklediğini belirten Tosun, "Ben başvuruda bulunmayacağım. Burada arkadaşlarıma kolaylık olsun diye sıra listesi hazırlıyorum. Listeyi sabah kuruma  teslim edeceğim. Gelecek kişilerin de bu listenin devamına yazılmasını sağlayacağız." dedi.