TSK personeline zam!

31 Temmuz 2012 Salı - 12:57 | Son Güncelleme : 31 07 2012 - 12:57

TSK tüm personeline yenileme zammı müjdesi


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK ) tüm personel ile emeklilerinin maaşları ve yükselme kriterlerini yeniden düzenleyen yasa taslağının ayrıntılarını açıkladı.

Yılmaz, rütbelilerin yanı sıra sivil memurlar ile emeklilerin de dahil edildiği çalışmayla özellikle düşük rütbeli personelle astsubaylar ve uzman erbaşlara yüzde 20 “iyileştirme zammı” yapılacağını bildirdi.

Sivil-emekli tüm personel

Bakan Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın astsubayların sorunlarına ilişkin verdiği önergeye kapsamlı bir yanıt gönderdi. Yılmaz, “TSK personelinin özlük hakları ile ilgili çalışmalar, personel ayırımı gözetilmeksizin bir bütün olarak yürütülüyor. Teklifler, halen görevde bulunan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sivil memurların özlük hakları ile bunların emekli maaşlarında iyileştirme yapılmasını içerecek şekilde hazırlanıyor” diye konuştu. Yılmaz’ın verdiği bilgiler ışığında, Başbakanlık’ta görüşülen ve gelecek yasama yılında Meclis’e sunulması planlanan taslağın ayrıntıları ise şöyle:

* Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları eğitim seviyesine göre ayarlanacak.

* Öğrenim durumlarına göre, göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenecek. 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 8/1’den, 2 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 9/2’den, lise ve dengi okul mezunları 10/1’den göreve başlamış sayılacak.

* TSK personelinin, göre yükselebilecekleri en son derece ve kademeler değişecek. İki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenler 1/4’e, lise mezunları 2/6’ya, ortaokulu mezunları 3/8’e ilerleyecek. Yüksek lisans ve doktora yapanlar kademe ilerlemesi yapabilecek.

* Gelir seviyesi kısmen düşük olan binbaşı ve daha alt rütbedeki subaylar ile astsubaylar, uzman jandarmalar ve uzman erbaşlar için “hizmet tazminatı artışı” ile yüzde 20 maaş artışı sağlanacak.

* Görev tazminatı alamayan birinci dereceye gelmiş muvazzaf ve emekli binbaşı ve başçavuşlar aylık 385 lira iyileştirme zammı alacak.

* MİT ve Emniyet emeklileri 2006’dan beri 100 lira ek ödeme alıyor. Makam tazminatı alamayan kıdemli binbaşı ve altındaki subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar da bu haktan yararlanacak.

* İkinci dereceden emekli olan astsubayların birinci dereceye intibakı sağlanarak maaşları ortalama 350 lira iyileştirilecek.

* Tüm TSK personeline fazla mesaileri için ek ücret verilecek. Erler dahil, afetlerde görevlendirilen tüm askerlere her gün için 63 lira ödenecek.

* Gemide görevli Deniz Kuvvetleri personeline yurtiçi gündeliği verilecek. (Hürriyet)
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • fdg dgfhfdhNEDEN BU ZAMLARA SUREKLI HERKES AGLIYOR YOK POLISE VERMIS YOK YARGIYA VERMIS ASKERE VERMIS OTEKILERE VERMEMIS KOMIKMISINIZ EE BETER OLUN SIZ DEGILMISNIZ 3 DONEMDIR AKP YI IKTIDAR KOLTUGUNDA OTURTAN..VER AKP VER DAHA COK VERR.:)04.08.2012 01:04
  • Ali KorkmazDemek kisavaş geliyor........31.07.2012 02:31
  • leyl leylAskeriyeyle sorunu hallettiler, gerekli temizlik oldu galiba.31.07.2012 01:31
  • Ayhan ÖzAskere zammı çok görenler Her meslek gurubunun zorlukları vardır. Fakat Eğitim durumunuza göre subay, Astsubay, Uzman Çavuş veya Sözleşmeli er olma imkanı herkese açık. Madem maaşıda iyi, neden tercih etmediğinizi sorgulayın. Bir Asker olarak, tayin olduğum yere ev eşyamı hiç bir kamyoncu götürmedi. O çok gördüğünüz parayı kabul etmediler. Ama ben çocuklarım ile git31.07.2012 12:31
  • MAHMUT DOLUAYNI YERLERDE GÖREV YAPILIR SUBAYLA BİRİ HEP YERİNDE SAYAR DİĞERİ SÜREKLİ YÜKSELİR TABİ MAAŞDA BÖYLE BİR MESLEK GURUBU VARMI EMİN OLUN BU AÇIKLAMALRDAN DA BİR ŞEY ÇIKMAZ DAHA ÖNCEKİ MSB DA AÇIKLAMIŞTI.BU ÜLKEDE ADALET OLMAZ ADI ADALET VE KALKINMA PARTİSİ OLSADA31.07.2012 12:31