TSK'nın yeni zırhlısı 'Vuran' olacak

AA |  01 Ağustos 2018 Çarşamba - 11:07 | Son Güncelleme : 01 08 2018 - 11:07

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine yeni bir zırhlı araç katılacak. Türk savunma sanayisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerin BMC tarafından geliştirilen Vuran, ASELSAN silah sistemleriyle donatılarak görev yapacak.


BMC'nin ürettiği çok  amaçlı zırhlı araç Vuran, TSK envanterine ilk kez girecek. Vuran zırhlıları  ASELSAN'ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile korunacak
 
Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin  ihtiyaç duyduğu silah, araç ve gereçlerin teminine, yeni teknolojilerin  geliştirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.
 
Envantere dahil edilen yeni ürünlerle güvenlik güçlerinin operasyonel kabiliyetleri artırılırken, güncel tehditlere yanıt verebilecek ürün ve çözümler kullanıma sunuldu.
 
Bu çabalarda kara sistemleri önemli bir yer tutuyor. Güvenlik güçlerine teknolojinin sunduğu olanaklarla güvenlik seviyesi, manevra ve hareket  kabiliyeti artırılmış yeni zırhlı kara araçları temin ediliyor. Bunun için de var  olan araçların gelişmiş versiyonları ya da yeni geliştirilen araçlar sağlanıyor.
 
Türk savunma sanayisinin iki büyük kuruluşu BMC ile ASELSAN arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik  Komutanlığı ihtiyaçlarını karşılamak üzere haziran ayında Sarp Uzaktan Komutalı  Stabilize Silah Sistemi tedarikine yönelik toplam bedeli 94,7 milyon avro  tutarında bir sözleşme imzalandı.
 
Soz konusu sistemlerin Vuran araçlarında da kullanılacağı ortaya çıktı. Bu süreçte Vuran araçları TSK envanterine ilk kez girecek ve güvenlik  güçlerinin kullanımına yeni bir zırhlı katılacak.
 
Yüksek koruma ve hareket kabiliyeti
 
Vuran, 9 kişilik personel kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor.
 
Yeni konfigürasyonlu Çok Amac?lı Zırhlı Arac? Vuran 4x4, monokok tipte  zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları, V-şeklindeki alt kısmı, silah  istasyonu ve acil çıkış kapağıyla mayın ve balistik tehditlere karşı koruma sağlıyor.
 
Vuran, ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi  lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği özellikleriyle öne çıkıyor.
 
Araçlara entegre edilecek Sarp Silah Sistemi'ne 7,62 milimetre  makineli tüfek, 12,7 milimetre uçaksavar veya 40 milimetre bomba atar  takılabiliyor.
 
Jandarmaya özel Vuran
 
BMC, Vuran'ı son olarak Eurosatory Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda sergiledi. Vuran, fuarda Sarp Silah Sistemi ve Alkar Otomatik Havan Sistemi entegre edilmiş olarak yer aldı.
 
Jandarma Genel Komutanlığının kullanımı için Vuran'a, ASELSAN  tarafından geliştirilen 120 milimetre otomatik havan sistemi entegre edildi.  Vuran, havan sistemli konfigürasyon için yeniden tasarlandı.
 
 
 
 
 

ETİKETLER

TSK Vuran BMC ASELSAN