TSK "milli karıştırıcı" ile susturuyor

AA |  13 Ağustos 2019 Salı - 14:05 | Son Güncelleme : 13 08 2019 - 14:05

Suriye harekat alanında yaşanan gelişmeler ışığında, elektronik harp desteğinin geniş coğrafyada, kesintisiz şekilde sağlanabilmesi amacıyla Mobil V/UHF Elektronik Taarruz Sistemi tedarikine devam ediliyor. ASELSAN tarafından üretilen 11 MİLKAR-3A3 sistemi kullanıma alınırken, yıl sonuna kadar 4 sistem daha teslim edilecek.


Türk Silahlı Kuvvetlerinin elektronik  taarruz kabiliyeti, yeni karıştırıcı sistemlerin devreye alınmasıyla güçleniyor.  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında  2015'te başlatılan Mobil V/UHF Elektronik Taarruz Sistemi Projesi (MİLKAR/Milli  Karıştırıcı-3A3) kapsamındaki çalışmalar sürüyor.
 
 Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacının karşılanması amacıyla  geliştirilen projede; farklı platformlarda V/UHF frekans bandında haberleşme  yapan hedef muhabere sistemlerine elektronik taarruz uygulanması amaçlanıyor. Hedef V/UHF bandı haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya  yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik sahada avantaj  sağlanması için kullanılan ve icra edilen operasyonel görevler açısından kritik  öneme sahip MİLKAR-3A3 sistemlerine teröristle mücadele ve Suriye harekat  bölgelerindeki faaliyetler kapsamında ihtiyaç duyuluyor.
 
  Suriye harekat alanında yaşanan gelişmeler ışığında, elektronik harp  desteğinin geniş coğrafyada, kesintisiz şekilde sağlanabilmesini teminen  MİLKAR-3A3 sistemi tedarikine devam ediliyor. Proje kapsamında 11 sistem, teslimatı tamamlanarak kullanıma alındı.  Yıl sonuna kadar 4 sistemin daha teslimatı hedefleniyor. MİLKAR-3A3 sistemi, alt ve üst bant olarak 2 araçta yer alıyor.  Kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek bant bölüntüsüne ve araç  seçimine göre tek araçta da çözüm üretilebiliyor. Sistem şelteri ile iklimlendirme birimleri, antenler ve birincil güç  kaynağı jeneratörü, 4x4 araç platformu üzerinde ergonomik olarak yer alıyor.  Sistem, tüm muhteviyatının araç platformu üzerinde taşınabilmesi sayesinde taktik  sahada yüksek harekat yeteneğine sahip bulunuyor. Karıştırma görevinin icrası  sonrası çok kısa süre içinde mevzi değiştirilebiliyor.
 
MİLKAR-3A3 sistemiyle 30-3 bin MHz frekans aralığında kullanıcıya özel  çözümler üretilebiliyor. Sürekli, ara bakışlı, hedef tetiklemeli olarak karıştırma yapabilen  sistemde, dost telsiz haberleşmesinin korunması için korumalı frekanslar/frekans  bantları belirlenebiliyor.
Kesintisiz çalışmayı destekleyen güç altyapısına sahip MİLKAR-3A3  sistemi, taktik sahada hızlı kurulum/toplanma ve yüksek harekat kabiliyetiyle  fark yaratıyor.