Truva 5 bin yıl sonra canlanıyor

02 Ocak 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 02 01 2017 - 2:30

Maliyeti 50 milyon lirayı bulacak Troya Müzesi, 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 10 bin metrekare kapalı alandan oluşacak


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Troya Antik Kenti girişine 50 milyon liralık harcamayla yapılan ‘Troya Müzesi’ ile ‘Hamidiye Tabyaları’ndaki yapım ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, Çanakkale’nin muazzam bir kültür mirasına kavuşacağını bildirdi. Turan, Troya Antik Kenti’nde 2014’te yapımına başlanan müzede sona yaklaşıldığını belirtti. Turan, şöyle konuştu, “UNESCO tarafından 1998’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Troya, dünyada kültürel kulağı açık her insanın bildiği özellikte olan bir yer, tarihi bir mekan. Çanakkale’nin binlerce yıl öncesindeki hatıralarını barındıran bir yer.

Artık ulaşım çok rahatladı. Burada örnek bir müzemiz olacak. Dış cephesi eskitilmiş mimariyle yapılacak, günümüz mimarisine uygun olarak yapılacak olan bir müze bu. Maliyeti 50 milyon lirayı bulacak Troya Müzesi, 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 10 bin  metrekare kapalı alandan oluşacak.” 

Hamidiye Tabyaları hakettiği yeri alacak

Çanakkale’de Barbaros Mahallesi sınırları içinde bulunan tarihi tabyaların yıllarca farklı amaçlarla kullanıldığını, uzun yıllarca da atıl halde bekletildiğini vurgulayan Turan, şunları söyledi, “Kültür ve Turizm Bakanlığının ihalesiyle 17 milyon liralık ödenekle 105 dönümlük alanda başlatılan çalışmalar sürüyor. Burada Çanakkale Deniz Savaşları sırasında boğaz savunmasında kullanılan 10 bonet (tabya) bulunuyor. 2013’ta başlanan çalışmalar ile ayağa kaldırılan Hamidiye Tabyaları’nın restorasyonunda son aşamaya geldik. Burasını sadece bir kültür merkezi olarak yapmıyoruz. Genel itibarıyla, tadilatından da öte restorasyondan da öte çevresindeki büyük alan ile beraber, bir kültür, kongre, eğlence bir hatıra mekanı haline gelecek. Oradaki bütün sergilerin, düğünlerin, toplantıların yapılacağı hale gelecek.”

ETİKETLER