Trump yönetiminden Erdoğan çağrısı! 'Müslümanlar...'

AA |  11 Ocak 2017 Çarşamba - 21:16 | Son Güncelleme : 24 02 2017 - 17:46

Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson'dan son dakika Türkiye açıklaması geldi. Tillersın, Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yeniden çalışılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Müslümanlıkla ilgili olarak "Bu harika dini tanıma imkanım oldu. Bu sebepten dolayı bir ayrım yapmamız gerekiyor" diye konuştu


Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

 

 
Senatörler Tillerson'a ağırlıklı olarak Rusya hakkında sorular yöneltti.
ABD-Rusya ilişkileri konusunda görüşlerini paylaşan Tillerson, "Rusya ile ilişkilerimizde çok dikkatli olmalıyız. Rusya, ABD'nin çıkarları için tehlike arz ediyor; sebebini anlamak zor değil çünkü kendi çıkarlarını kolluyorlar. İki ülke açık ve dürüst bir şekilde konuşmalı. Rusya, Ukrayna'yı işgal etti ve Suriye'de rejim güçlerini destekleyerek savaş kurallarını ihlal etti. NATO müttefiklerimiz Rusya konusunda tedirgin olmakta haklı." diye konuştu.

Florida Senatörü Marco Rubio'nun, "Vladimir Putin, Suriye'de savaş suçu işledi mi?" sorusu üzerine çekimser davranan Tillerson, Rusya'nın Halep'i bombalamasının uluslararası normlara uymadığını ancak savaş suçu olarak tanımlanacak kadar bilgi bulunmadığını savundu.

Rex Tillerson, Rusya'nın Suriye'de savaş suçu işlediği yönündeki iddianın çok ciddi olduğunu dile getirerek, "Bu konuda bir sonuca varmadan önce çok daha fazla bilgiye ulaşmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Rusya'nın Halep'te hastaneleri bombalamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Tillerson, "Bu kabul edilebilecek bir tutum değil." yanıtını verdi.

"EN BÜYÜK MÜTTEFİKİMİZ ILIMLI MÜSLÜMANLARIN SESİ OLACAK" 
 
Tillerson, sadece Ortadoğu'da değil, dünyanın birçok yerinde farklı Müslümanlarla bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı adayı, "Bu harika dini tanıma imkanım oldu. Bu sebepten dolayı bir ayrım yapmamız gerekiyor. Aşırıcı bir İslam algısını reddeden Müslümanları desteklememiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Savaşın sadece muharebe meydanında kazanılmayacağını vurgulayan Tillerson, şimdi savaşı muharebe meydanı dışında kazanma zamanı olduğunu kaydetti.

Fikirler anlamındaki savaşı kazanmaları gerektiğine işaret eden Tillerson, "Bu bağlamda bizim en büyük müttefikimiz bu dinin içerisindeki ılımlı Müslümanların sesi olacaktır." görüşünü dile getirdi.

Trump'ın seçim kampanyasında sıkça bahsettiği "Müslümanların ABD'ye girişine sınırlama getirecekleri" sözüne atıfta bulunularak, "Bu fikri destekliyor musunuz?" sorusu üzerine Tillerson, "Hayır. Herhangi bir grubun üstü kapalı bir şekilde tamamen reddedilmesine karşıyım fakat açık bir şekilde ortadaki güvenlik kontrolleri noktasında önümüzde ciddi bir sıkıntı var." değerlendirmesini yaptı.
 
REX TILLERSON HAKKINDA
 
Yeni seçilen Başkan Donald Trump, Exxon Mobil’in yöneticisi Rex Tillerson’u Dışişleri Bakanı adayı olarak açıkladı. Trump, Tillerson’u küresel operasyon yöneten başarılı uluslararası anlaşmalara imza atan biri olarak niteledi.
 
Trump gibi daha önce hiçbir resmi görevde bulunmayan Tillerson, yeni seçilen başkanın “Amerika’nın dış ilişkilerdeki itibarını yeniden sağlama” vizyonuna katıldığını söyledi.

Trump, 64 yaşındaki Tillerson’ı bazı Cumhuriyetçi isimler destekledikten sonra aday gösterdi. Eski Dışişleri Bakanları Condoleezza Rice, James Baker ve eski Savunma Bakanı Robert Gates, Tillerson’ı destekleyen isimler arasında. Ayrıca eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Rex Tillerson’a destek veriyor.

Rice ve Gates Tillerson için Salı günü desteklerini açıkladı. Destekler önemli, zira Senato onay sürecinde Tillerson’ın Rusya ile ilişkileri sorun yaratabilir. Senato’da Cumhuriyetçiler yalnızca iki üyeyle çoğunluğa sahip, ancak önde gelen senatörler John McCain ve Lindsay Graham, Tillerson’a destek vermiyor. Bu noktada Senato’nun asli üyesi olarak yeni Başkan Yardımcısı Mike Pence Tillerson lehine oy kullanarak Senato’daki oy eşitliğini bozabilir.
 
PUTİN'LE DEV ANLAŞMAYA İMZA ATMIŞTI

2013’te Putin, Tillerson’a enerji sektöründe işbirliğini güçlendirdiği için devlet ödülü vermişti. Tillerson ayrıca 2011’de ExxonMobil ve Rus devlet petrol şirketi Rosneft’le Kuzey Kutbu’nda petrol arama çalışmaları başlatmak üzere o dönem başbakan görevindeki Putin’le yarım trilyon dolar getirisi olması beklenen dev bir anlaşmaya imza atmıştı.