Trump yine 'büyük felaket' dedi!

AA |  24 Nisan 2019 Çarşamba - 16:18 | Son Güncelleme : 24 04 2019 - 16:46

ABD Başkanı Trump, bu sene de 1915 olayları hakkında 'büyük felaket' ifadesini kullandı.


ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915  olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin Ermenice "Büyük  Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. 
 
Trump, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün 20.  yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern'de acı çekmiş olanların  anısını hatırlıyoruz." ifadesini kullandı.
 
 
 "1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni'nin sınır dışı edildiğini,  öldürüldüğünü ya da tehcir edildiğini" ileri süren Trump, "Ermeni toplumunun  yeniden kurulmasına ve hayatlarının kurtarılmasına birçok Amerikalının katkı  yaptığını, acı çekenlerin hatıralarına saygı gösterdiklerini ve Ermenilerin büyük  bir düşmanlık karşısında ABD de dahil dünyanın dört bir yanında dinamik  topluluklar oluşturduklarını" belirtti.
 
Trump, "Bir daha tekrar etmemesi için geçmişten dersler çıkarmaya söz  veriyoruz. Ermenilerin ve Türklerin sancılı mazileriyle hesaplaşmak ve onu  kabullenmek üzere gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz."  değerlendirmesini yaptı.
 
Trump, göreve geldikten sonraki iki açıklamasında da "Meds Yeghern"  ifadesine yer vermiş, önceki ABD Başkanı Barack Obama da konuyla ilgili tüm  açıklamalarında bu ifadeyi kullanmıştı.
 
ABD başkanları, 1993 yılında Bill Clinton döneminden bu yana 1915  olaylarıyla ilgili her yıl düzenli yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları  genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyor.