Trump, yeni dönem başkan adaylığı için seçim kampanyasına başladı

AA |  19 Haziran 2019 Çarşamba - 7:39 | Son Güncelleme : 19 06 2019 - 7:39

ABD Başkanı Donald Trump, "2020'de Demokratlara gidecek her oy radikal sosyalizmin yükselişine ve Amerikan rüyasının mahvolmasına gidecektir." dedi.


2016'daki başkanlık seçimlerini kazanarak Beyaz Saray'da göreve  başlayan Trump, ikinci dönem başkanlık yarışına Florida eyaletinin Orlando  kentinde başladı. Amway Center'da düzenlenen mitingde sahneye eşi Melania Trump ile  çıkan ABD Başkanına, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence de destek  verdi.
Konuşmasında ağırlıklı olarak göreve geldiği günden bu yana yaklaşık  2,5 yıllık süreçte neler yaptığını anlatan Trump, kendisinin Washington'da  yerleşik düzeni Amerikan halkı adına sarstığını ve Demokratların bunu sabote  etmeye çalıştığını savundu.
 
  
"Sizi asla yüz üstü bırakmayacağım"
 
 Trump, kendine oy veren seçmeni yeniden oy vermeye çağırırken, "ABD  Başkanı olarak ikinci dönem seçim kampanyamı resmen başlatmak üzere huzurunuza  geldim. Söz veriyorum, sizi asla yüz üstü bırakmayacağım." şeklinde konuştu. 2016 yılındaki seçimler öncesinde gündeme getirdiği yasa dışı  göçmenler, Meksika sınırına duvar, medyanın tavrı ve eski Demokrat rakibi Hillary  Clinton hakkındaki görüşlerini yeniden hatırlatan Trump, bunlara ilaveten Rusya  soruşturmasına da konuşmasında geniş yer ayırdı.
  
 
 "Radikal sosyalizmin yükselişine gider"
 
 Demokrat rakiplerini "radikal-sol" kavramıyla tanımlayan Trump,  "2020'de Demokratlara gidecek her oy radikal sosyalizmin yükselişine ve Amerikan  rüyasının mahvolmasına gidecektir." değerlendirmesini yaptı.  "Demokratlar ülkemizi mahvetmeye çalışıyor; biz bunu biliyoruz ve buna  izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullanan Trump, muhtemel Demokrat rakiplerine de  gözdağı verdi.
Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmenler konusuna sık sık değinen  Trump, "Kanuna uyan vatandaşlar için ülkemizin bir sığınak olması gerektiğine  inanıyoruz ancak suçlu yabancılara değil." şeklinde konuştu. Trump ayrıca, Demokratların yasalara uymayan kişileri ya da suçluları  da göçmen olarak kabul etmeye hazır olduklarını savundu.
 
"Tarihin en büyük cadı avıydı"
 
 Rusya soruşturmasına da değinen Trump, "Siyasi tarihin en büyük cadı  avını yaşadık. Bu, seçim sonuçlarını yok saymaya cüret eden yasa dışı bir  girişimdi." dedi. Trump, "2,5 yıl boyunca kuşatma altındaydık. (Yaptığımız işleri)  Yeniden yapmak istediler. Başka hiçbir başkan bu muameleye maruz kalmamalı. Bu  büyük bir oyundu." ifadelerini kullandı ve Rusya soruşturmasının kendi  başkanlığını engellemeye çalıştığını savundu. Önceki rakibi Clinton'ın dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde kişisel  e-postalarından bazılarının silindiğini hatırlatan Trump'ın, "Eğer bir tane bile  e-postamı, mesela Melania'ya gönderdiğim bir sevgi notunu silmiş olsaydım hemen  Trump'ı elektrikli sandalyeye oturturlardı." şeklindeki esprisi salonda alkış  aldı.
  Öte yandan Beyaz Saray Sözcülüğü görevini bu ay sonunda bırakacağını  açıklayan Sarah Sanders da sahneye çıkarak Trump'a teşekkür etti. Sahnede  duygusal anlar yaşayan Sanders gözyaşlarını tutamadı. Demokratlarda başkan aday adaylığı yarışını eski Başkan Yardımcısı Joe  Biden açık farkla önde götürüyor. ABD'de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020'de yapılacak.
 
  

ETİKETLER