Trump ve Putin görüşmesi sona erdi!

16 Temmuz 2018 Pazartesi - 16:37 | Son Güncelleme : 16 07 2018 - 19:09

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir araya geldiği zirve sona erdi.


Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün ev sahipliğinde  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan, Putin'in geç gelmesi nedeniyle bir saat  gecikmeli başlayan zirve, yaklaşık 2 saat sürdü.
 
"İyi bir başlangıç" 
 
İki saatten fazla süren Trump ve Putin'in baş başa yaptığı görüşmenin  ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Trump, bu sırada gazetecilere yaptığı  açıklamada baş başa görüşmeyi "iyi bir başlangıç" olarak niteledi.
 
Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan zirvede, ABD-Rusya  ilişkileri, ABD seçimlerine müdahale iddiası, Suriye, nükleer silahsızlanma,  Rusya'nın Ukrayna'daki askeri faaliyetleri, Kırım'ın ilhakı ve Kuzey Kore gibi  konuların ele alınması bekleniyordu.
 
Trump, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, "ABD'nin yıllardır süren  ahmaklığı ve akılsızlığı, şimdi de cadı avı nedeniyle Rusya ile ilişkiler hiçbir  zaman bu kadar kötü olmamıştı." ifadelerini kullanmıştı.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı da Trump'ın mesajına yanıt olarak sosyal  medyadaki resmi hesabından "Katılıyoruz" ifadesini paylaşmıştı.
 
Zirve, hem Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğine ilişkin soruşturmanın  12 Rus istihbarat görevlisi hakkında iddianame hazırlanması sonucu  yoğunlaşması  hem de ABD ile geleneksel müttefiki Avrupa ilişkilerinin kötüleştiği bir döneme  denk geldi.
 
Dün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'ni (AB) "düşman" olarak  niteleyen Trump'ın Rusya için de daha önce "Düşmanımız değil, rakibimiz" dediği  biliniyor. Daha önce Putin'e hayranlığını dile getiren Trump'ın Moskova yönetimi  ile yakınlaşması Avrupa'da eleştiriliyor.
 

ETİKETLER