Trump ve Pence düzenli aralıklarla corona testi yaptıracak

AA |  07 Nisan 2020 Salı - 2:44 | Son Güncelleme : 07 04 2020 - 2:44

ABD Başkanı Donald Trump, kendisinin ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, düzenli aralıklarla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yaptıracağını kaydetti.


Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlediği  günlük basın toplantısında konuştu. Konuşmasına, "Virüs ile savaşın zor bir  safhasına giriyoruz." şeklinde başlayan Trump, Kovid-19 teşhisi konulan ve bugün  yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın durumunu değerlendirdi.
 
Johnson'ın, yoğun bakıma alınmasından dolayı üzgün olduğunu belirten  Trump, "Çok iyi bir dostum olan Johnson'a en iyi dileklerimi iletiyorum. Yoğun  bakıma alınmak ciddi bir mesele. Amerikan halkı, Johnson için dua ediyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Trump ayrıca, Kovid-19 tedavisi üzerine çalışan iki Amerikan  firmasından uzmanların da yardımcı olmaları için Boris Johnson'ın doktorlarının  yanına gönderildiğini belirtti ancak firma ismi vermedi.
 
New York'a giden hastane gemisi Kovid-19 hastaları için kullanılacak
 
Virüs ile mücadele konusunda "Düşman ile her cephede savaşıyoruz."  değerlendirmesinde bulunan Trump, 3 bin sağlık personelinin virüs salgınını  merkez üssü konumundaki New York'a gönderildiğini belirtti.
 
Trump, New York limanına demirleyen ABD Donanmasına ait "Comfort"  isimli geminin de başta planlandığı gibi normal hastaların değil de Kovid-19  hastalarının tedavisi için kullanılması konusunda da "Hem New York Valisi Andrew  Cuomo ile hem de New Jersey Valisi Phil Murphy ile görüştüm. Bu gemiyi, vaka  sayılarının en yoğun olduğu New York ve New Jersey'deki Kovid-19 hastalarının  tedavisi için kullanacağız." dedi.
 
Virüs ile mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarına da  dikkati çeken Trump, "Sağlık çalışanlarımız, hastanelere savaşçılar gibi  gidiyor." dedi.
 
Trump ve Biden telefonda görüştü
 
Trump ayrıca, kasım ayındaki başkanlık seçimleri için Demokratların  "favori" adayı olan Joe Biden ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti.  Görüşmede, Kovid-19 salgınını ele aldıklarını aktaran Trump, "Biden ile gayet iyi  bir konuşma yaptık. Gayet dostçaydı." dedi.
 
Trump, "Kovid-19 ile mücadelede Çin ile çalışıyor musunuz?" şeklindeki  bir soruya ise "Çin ile yeni bir ticaret anlaşması imzaladık. Belki de bu zamana  kadar yapılmış en büyük anlaşmaydı. Umuyorum Çin bu anlaşmanın hakkını verir.  Vermezse size cevabım farklı olur." dedi.
 
Trump ve Pence düzenli aralıklarla test yaptıracak
 
Sürekli kendisi ve ekibi maske takmadığı için eleştirilen Trump, "Hem  ben hem de Başkan Yardımcısı Mike Pence, düzenli aralıklarla test yaptıracağız."  dedi.
 
Mike Pence ise bu sabah bir test yaptırdığını ve sonucunun "negatif"  çıktığını dile getirdi.
 
Trump, ABD'deki test kiti miktarının yetersiz olduğu iddialarını ise  "Biz federal hükümetiz. Biz köşe başlarında bekleyip test yapamayız." sözleriyle  eleştirdi.
 
Virüse karşı alınan ve 30 Nisan'a kadar uzatılan virüs önlemlerinin bu  tarihte gevşetilip gevşetilemeyeceği konusunda Trump, "Bu konuda yorum  yapmayacağım." değerlendirmesinde bulundu.
 
"USS Theodore Roosevelt" gemisinin kaptanının mektubunu  değerlendirdi
 
Trump'a, ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekter Vekili Thomas Modly,  görevden alınan "USS Theodore Roosevelt" Uçak Gemisi kaptanı Brett Cozier'i  hakkında, "Yaşadığımız bilgi çağında gönderdiği bu e-mailin kamuoyuna  sızdırılacağını düşünmemişse bana göre bu gemiye kaptanlık etmek için ya çok naif  veya çok aptaldır." yorumu da soruldu.
 
Trump, Cozier'in gönderdiği mektuba ilişkin de "Bu mektup  gönderilmemeliydi ve sızmamalıydı. Bu askeri bir operasyon." ifadesini  kullandı.
 
Hem Modly hem de Cozier hakkında iyi şeyler duyduğunu belirten Trump,  "Bu konuya dahil olup, neler olduğunu göreceğim. Yaşadığı kötü bir günün bir  insanın tüm hayatını mahvetmesini istemiyorum." dedi.
 
Trump bu konuyu ABD Savunma Bakanı Mike Esper ile de görüşeceğini  kaydetti.
 
Kaptan, gemidekilerin karada karantinaya alınmasını istemişti
 
Kaptan Crozier, cuma günü gemideki personelde Kovid-19 virüsü tespit  edildiğine ve personelinin tamamının karaya çıkarılmasına ilişkin Amerikan  Donanmasına gönderdiği mektubu, aynı zamanda basına ve komuta zincirinin  dışındaki kişilere gönderdiği gerekçesiyle görevinden alınmıştı.
 
Tartışma çıkaran 4 sayfalık mektubunda, gemideki personelin 14 günlük  karantina ve sosyal mesafe kurallarını uygulamasının mümkün olmadığını belirten  Crozier, gemideki herkesin karada karantinaya alınmasını istemişti.