Trump'tan yeni talimat! 200 milyar dolarlık...

AA |  14 Eylül 2018 Cuma - 20:50 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 20:50

Trump'ın bu davete rağmen yeni tarifelerin uygulamaya geçirilmesi yönünde talimat vermesinde, "ABD yönetiminin Çin'le anlaşmak için baskı altında olduğuna" yönelik haberlerin rol oynamış olabileceği belirtiliyor.


Amerikan basını, Mnuchin'in Çin ile başarısız geçen son müzakerelerin  ardından yeni bir davette bulunmasını, "Trump yönetimi kasım ayında yapılacak  seçimler öncesinde Çin'le ticaret savaşını bitirmek istiyor." şeklinde  yorumlamıştı.
 
Trump, bu haberler üzerine Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Biz Çin'le  anlaşmak için hiçbir baskı altında değiliz  ama onlar bizimle anlaşmak için baskı  altındalar. Bizim piyasalarımız yükselirken, onlarınki çöküyor." ifadelerini  kullanmıştı.
 
5 bin Çin ürününü ilgilendiriyor
 
Trump yönetimi, deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve  kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine  kadar 5 bin farklı ürünün yer aldığı 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün  listesini 10 Temmuz'da açıklamıştı.
 
Söz konusu listedeki ürünlere gümrük vergisi getirilmesinin Amerikan  şirketlerini nasıl etkileyeceğini anlamaya yönelik 60 günlük geri bildirim süresi  6 Eylül Perşembe günü sona ermişti.
 
ABD Ticaret Temsilciliği, yeni tarifelerin tabi tutulacağı ürünler  hakkında iş dünyasından geri bildirimler doğrultusunda değişiklikler yapabiliyor.
 
  
 
 

ETİKETLER