Trump'tan Yemen tasarısına veto

AA |  17 Nisan 2019 Çarşamba - 8:23 | Son Güncelleme : 17 04 2019 - 8:23

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto etti.


Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın imzasıyla Senatoya gönderilen veto  mektubunu, yazılı bir açıklama ile duyurdu.
 
Trump, mektubunda veto gerekçesini, "Bu yasa tasarısı, benim anayasal  otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir, Amerikan  vatandaşlarının ve askeri personelinin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu  tasarı aynı zamanda Amerikan dış politikasına da zarar verebilir." ifadesiyle  açıkladı.
 
ABD'nin Yemen'de bulunma gerekçesini, "Yemen El-Kaidesine karşı  mücadele etmek" şeklinde izah eden Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki  düşmanlıkların bir tarafı olmadığını savundu.
 
Yemen'de Suudi öncülüğündeki koalisyon içerisinde veya onlarla  birlikte farklı kademelerde görev yapan hiçbir Amerikan askerinin olmadığını  ifade eden Trump, ABD'nin Suudi Arabistan'a destek vermesinin haklı gerekçeleri  olduğunu iddia etti.
 
ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini  öngören yasa tasarısı 4 Nisan'da Temsilciler Meclisinde 175'e karşı 247 oyla,  Senatoda ise 13 Mart'ta 46'ya karşı 54 oyla kabul edilmişti.
 
Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa  dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde  geri çekilmesi öngörülüyordu.
 
Görevi süresince ikinci kez veto hakkını kullanan Trump, daha önce de  ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini engelleyen yasa tasarısını veto  etmişti.
 
  
 

ETİKETLER