Trump'tan saklandığı iddia edilen mektup yayımlandı

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 23:13 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 23:13

Amerikalı ünlü gazeteci Bob Woodward'un ABD Başkanı Donald Trump hakkında yazdığı kitapta bahsedilen, "Trump'ın eski başdanışmanı Gary Cohn'un ulusal güvenlik endişesiyle Oval Ofis'ten çalarak sakladığı iddia edilen mektup" yayınlandı.


Amerikan CNN kanalı, Woodward'un "Korku: Trump Beyaz Saray'da" adlı  kitabında yer alan ve Trump tarafından "sahte" olarak nitelendirilen bir mektubu  yayınladı.
 
Söz konusu kitabı kaynak göstererek tartışmalı mektubu yayınlayan  CNN'in haberine göre eski Beyaz Saray Başdanışmanı Gary Cohn, Trump'ın Güney Kore  ile önemli bir ticaret anlaşmasını iptal eden bir taslağı imzalamasını önlemek  için ilgili belgeyi Oval Ofis'ten çalarak saklamış.
 
"Masasından çaldım"
 
Yayınlanan 5 Eylül 2017 tarih ve Trump imzalı mektupta "ABD ile Güney  Kore arasındaki serbest ticaret anlaşmasının ABD çıkarlarına uygun olmadığı" ve  bu sebeple "anlaşmanın iptal edileceği" belirtiliyor.
 
Aynı haberde Cohn'un, "Trump'ın masasından çaldım. Onu görmesine izin  veremezdim. O belgeyi asla görmeyecek. Ülkeyi korumak zorundaydım." şeklinde  kitaba yansıyan ifadelerine de yer verildi. Ayrıca Beyaz Saray yetkililerinin,  mektubun Trump tarafından imzalanması durumunda ABD'nin çok gizli olan ve Kuzey  Kore'nin muhtemel bir nükleer füze fırlatmasını yedi saniye içinde haber veren  bir programı tehlikeye sokacağından endişe duyduğu iddia edildi.
 
Trump'tan kitaba karşı yeni çıkış
 
Öte yandan Woodward'un kitabıyla ilgili olarak Twitter hesabından bir  açıklama daha yapan Trump, "Woodward'un kitabı tam bir sahtekarlık. Ben kitapta  alıntılandığı şekilde konuşmam. Öyle konuşsam başkan seçilmezdim."  değerlendirmesini yaptı.
 
Trump hakkında birçok iddiada bulunan ve 11 Eylül'de satışa çıkacak  "Korku: Trump Beyaz Saray'da" adlı kitap, Trump tarafından birçok kez sert bir  dille eleştirilmişti. Kitapta öne sürülen üslubun kendisiyle örtüşmediğini de  iddia eden Trump, kitabın yazarı Woodward'un eski başkanlarla da birçok sorun  yaşadığını savunmuştu.
 
Woodward ise CNN'e yaptığı açıklamada, kitapta geçen tüm iddialarının  arkasında olduğunu vurgulamıştı.
 

ETİKETLER