Trump’tan Putin’e teşekkür

12 Ağustos 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 2:30

Başkan Trump, ABD’nin Washington’un yeni yaptırımlarına misilleme olarak Amerikalı diplomatların sayısını düşürme kararı alan Rusya lideri Putin’e, harcama kesintilerine yardımcı olduğu için teşekkür etti


Başkan Donald Trump, Kremlin’in ABD’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinde görev yapanların sayısının 755 kişi azaltılması dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teşekkür etti.

Bedminster, New Jersey’deki ‘Trump National Golf Club’da konuşan ABD lideri, “Ona (Putin’e) teşekkür etmek istiyorum, çünkü personel için yaptığımız harcamaları kısmaya çalışıyoruz. Bana gelince, çok sayıda kişiyi gönderdiği için mutluyum, çünkü şimdi personel sayımız daha az” dedi.

Sayı eşitlenecek

Putin, Moskova’nın ABD’de geçen yıl düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları gerekçe gösterilerek Kongre’den geçen yaptırım yasasına misilleme olarak, ABD’nin diplomatik misyonlarında görev yapanların sayısının 1 Eylül tarihine kadar 755 kişi azaltılmasına karar vermişti. ABD’nin Rusya’daki diplomat sayısı 1 Eylül’de 455’e inmiş olacak. Bu sayı, Rusya’nın ABD’deki diplomatik temsilciliklerinde çalışan kişi sayısına denk geliyor.

Trump’ın selefi Barack Obama da, Kremlin’in ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları nedeniyle Rusya’ya ait iki diplomatik tesise el koymuş, 35 Rus diplomatı da sınır dışı etmişti.

‘Çok para harcadılar’

Başkanlık seçimlerini Rusya’nın müdahalesinin etkisiyle kazandığı iddiasına şiddetle karşı çıkan Trump, aksine Moskova’nın kendisiyle mücadele için ‘büyük miktarda para’ harcadığını öne sürdü.

Adalet Bakanlığı’nın Rusya’nın seçime müdahale ettiği iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmanın başına atadığı Özel Savcı Robert Mueller’le birlikte çalıştıklarını vurgulayan Trump, “Çok sıradışı bir durum söz konusu. Rusya ile gizli anlaşma yapmadık. Aslında tam tersi yaşandı. Rusya, benimle mücadele etmek için büyük miktarda para harcadı” dedi.

‘Silahlarımız ateşe hazır’

ABD Başkanı Trump, Guam Adası’nı vurma tehdidinde bulunan Kuzey Kore yönetimini dün bir kez daha sert bir dille uyardı. Trump kişisel Twitter hesabından yayınladığı mesajda, “Askeri çözümler masada, silahlarımız ateşe hazır, Kuzey Kore aklı selim davranmazsa diye. Umarım (Kuzey Kore lideri) Kim Jong-un başka bir yol seçer” ifadelerini kullandı.

Delegasyon başkanı olacak

Başkan Trump’ın büyük kızı Ivanka, Kasım ayında Hindistan’da düzenlenecek Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde ABD’yi temsil edecek delegasyonun başkanlığına seçildi. Haberi Başkan Trump ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi sosyal medya üzerinden duyurdu. Trump, kızının kadın girişimcileri desteklemek için zirveye katılmaya hazırlandığını kaydetti.

Modi, Haziran ayında gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyareti sırasında Ivanka Trump’ı ülkesine davet etmişti. Modi attığı tweet’te, Ivanka’nın 28-30 Kasım tarihleri arasında Haydarabad kentinde düzenlenecek zirveye katılmasından memnuniyet duyacağını belirtti.