Trump, "İran'a karşı 120 bin asker" iddiasını reddetti

AA |  14 Mayıs 2019 Salı - 19:03 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 19:28

ABD Başkanı Donald Trump, New York Times (NYT) gazetesinin dün yayımladığı "ABD, İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker göndermeye hazırlanıyor" şeklindeki haberin doğru olmadığını belirtti.


Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına gündemi değerlendiren  Trump, İran'la artan gerilime ilişkin açıklamalar yaptı.
 
Trump, bir soru üzerine, NYT gazetesinin dün yayımladığı ve "ABD'nin,  İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker göndermeye hazırlandığı" iddiasını  içeren haberine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:
 
 "NYT'nin haberi ise kesin yalan haberdir. NYT yalan haber yazıyor.  (Bölgeye asker gönderme) Bunu kesinlikle yapardım ancak böyle bir şeyi  planlamadık. Umarım planlamak zorunda da kalmayız. Eğer planlamış olsaydık bundan  daha fazla asker gönderirdik."
 
"Daha fazla asker gönderirdik"
 
Trump'ın İran'a karşı 120 bin asker gönderme gibi bir plan  yapmadıklarını belirtmesine rağmen, "eğer planlamış olsaydık daha fazla asker  gönderirdik" şeklindeki açıklaması, ABD'nin İran'la askeri bir karşılaşma  ihtimalini göz ardı etmediği şeklinde yorumlandı.
 
NYT'nin söz konusu iddiasını Trump yalanlarken, Pentagon'dan konuya  ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.
 
Gazetede dün yer alan ve adı açıklanmayan üst düzey ABD'li yetkililere  dayandırılan haberde, geçen perşembe günü ABD Savunma Bakan Vekili Patrick  Shanahan'in Trump'ın üst düzey güvenlik danışmanlarına "İran tehdidine karşı  bölgeye 120 bin asker gönderme planını da içeren bir sunum yaptığı" iddia  edilmişti.
 
ABD Başkanı Trump, konuya ilişkin dün yaptığı son açıklamada, İran'ın  ABD'ye karşı herhangi bir adım atması durumunda karşılığının "ağır" olacağını  söylemişti.

ETİKETLER