Trump'tan flaş NATO açıklaması

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 21:27 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 21:27

ABD Başkanı Donald Trump, "Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için milyarlarca dolar veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?" değerlendirmesinde bulundu.


NATO toplantıları için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Trump,  Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya'yı hedef aldı.
 
Trump paylaşımında, "Eğer Almanya Rusya'ya gaz ve enerji için  milyarlarca dolar veriyorsa NATO'nun nasıl iyi bir tarafı olabilir ki?" ifadesini  kullandı.
 
Toplam 29 NATO ülkesinden sadece 5'inin taahhütlerini yerine  getirdiğini kaydeden Trump, ABD'nin Avrupa'nın güvenliği için milyarlarca dolar  para harcadığını savundu.
 
Trump ayrıca, NATO ülkelerinin yüzde 2'lik taahhütlerini 2025 yılına  kadar değil "bir an önce" yerine getirmesi gerektiğini belirtti.
 
Almanya'yı daha önce de hedef almıştı
 
Trump, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, savunma  harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH)  yüzde 2'si seviyesine çıkarmayan ülkelere, "Taahhütlerini yerine getirmeyenler  var. Onlarla ilgilenilecek." uyarısında bulunmuştu.
 
NATO üyeleri içinde özellikle Almanya'yı hedef alan Trump, bu ülkenin  savunma katkılarındaki eksiklikleri gidererek NATO'daki liderlik rolünü  göstermesi gerektiğini belirtmişti.
 
Trump'ın NATO'daki AB ülkelerine dair açıklamalarına karşılık ise  Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Trump'ın söylemini yumuşatması gerektiğini  dile getirmişti.
 
NATO üyesi ülkeler 2018'de savunmaya toplam 1 trilyon 13 milyar 406  milyon dolar ayıracak. İttifak içerisinde en fazla savunma harcamasını ABD  gerçekleştirecek. ABD, 706 milyar 63 milyon dolarla NATO'nun toplam savunma  harcamasının yarıdan fazlasını tek başına yapacak.
 
ABD'yi en yakın, 61 milyar 508 milyon dolarla İngiltere, 52 milyar 25  milyon dolarla Fransa, 51 milyar 9 milyon dolarla Almanya, 25 milyar 780 milyon  dolarla İtalya, 21 milyar 601 milyon dolarla Kanada izleyecek.
 
Türkiye ise 2018'de toplam 15 milyar 219 milyon dolarlık savunma  harcaması gerçekleştirecek.
 
  
 

ETİKETLER