Trump'tan flaş çağrı! Soruşturulsun

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 20:40 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 20:40

ABD Başkanı Donald Trump, New York Times (NYT) gazetesindeki isimsiz makalesinde "Trump'a karşı içeriden bir direniş sergilediklerini" yazan kişinin kimliğinin Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulması gerektiğini söyledi.


ABD'nin Montana eyaletinde düzenleyeceği mitinge giderken uçaktan  basın mensuplarına açıklamalar yapan ABD Başkanı Trump, gündemdeki yerini koruyan  NYT'deki isimsiz makaleyle ilgili eleştirilerini sürdürdü.
 
Trump, NYT'nin söz konusu makaleyi basmasını "utanç verici" olarak  nitelendirdi ve ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın makalenin isimsiz yazarı  hakkında soruşturma başlatması gerektiğini ifade etti.
 
"Ulusal güvenlik meselesi"
 
Makaleyi "ulusal güvenlik meselesi" olarak tanımlayan Trump, makaleyi  yayımlayan NYT gazetesine karşı nasıl bir adım atacağını ise hala  değerlendirdiğini belirtti.
 
Söz konusu kişinin kimliğini, hangi görevde ne yaptığını ve gazeteye  neler verdiğini araştıracaklarını aktaran Trump, üst düzey bir yetkili çıkması  halinde bu kişiyi kendisinin katıldığı herhangi bir toplantıda görmek  istemediğini söyledi.
 
Eleştirileri çok önemsemediğine işaret eden Trump, "Ben bunlarla başa  çıkarım. Onlara karşı savaşırım, bunu yıllar içinde görmüş olmalısınız." dedi.
 
Trump ayrıca, gazeteci Bob Woodward'un kendisi hakkında yazdığı  kitapla ilgili eleştirilerini de sürdürdü. Trump, kitapta öne sürülen üslubun  kendisiyle örtüşmediğini savunarak "Ben öyle konuşmam, beni tanıyorsunuz, o  şekilde konuşmam. Kitap tam bir sahtekarlık." dedi.
 
NYT'de önceki gün "isimsiz" olarak yayımlanan "Trump yönetimi içindeki  direnişin bir parçasıyım" başlıklı makaleyi kaleme alan kişinin Trump  yönetimindeki üst düzey bir görevli olduğu ileri sürülmüştü.
 
İmzasız makalede, "Trump'ın tam olarak anlayamadığı şey şu: Kendi  yönetimindeki birçok üst düzey görevli, Başkanın gündeminin bazı kısımlarını ve  kötü heveslerini bozmak için özenle çalışıyor. Bunu biliyorum çünkü ben de  onlardan biriyim." ifadesine yer verilmişti.
 
Makaleye tepki gösteren Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada,  yazıyı "korkak bir makale" olarak nitelemişti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders  da makalenin yazarının derhal istifa etmesi gerektiğini belirtmişti.
 
Makalenin ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo, Savunma Bakanı James Mattis ve Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly  gibi Trump'a yakın birçok isim, makaleyi sert şekilde eleştiren ve metnin  kendileri tarafından yazılmadığını savunan açıklamalar yapmıştı.
 

ETİKETLER