Trump'tan Clinton'a '6 milyon dolarlık' suçlama

AA |  26 Ekim 2017 Perşembe - 0:46 | Son Güncelleme : 26 10 2017 - 0:49

ABD Başkanı Trump, kendi seçim kampanyası ile Rusya arasında bağlantı olduğunu ispatlamak amacıyla dosya hazırlayan bir firmaya Hillary Clinton'ın ekibi tarafından 6 milyon dolar ödeme yapıldığını iddia etti


ABD Başkanı Donald Trump, kendi seçim kampanyası ile  Rusya arasında "gizli bağlantılar" olduğunu ispatlamak amacıyla dosya hazırlayan  bir firmaya, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'ın ekibi tarafından 6  milyon dolar ödendiğini öne sürdü. 
 
Trump, Amerikan Fox Business kanalında yayınlanan "Lou Dobbs Tonight"  adlı programa konuk oldu.
 
ABD başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği  iddiaları üzerine başlatılan Rusya soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtlayan  Trump, kampanya dönemindeki Demokrat rakibi Clinton'ı suçladı.
 
Trump, kendi seçim kampanyası ile Moskova yönetimi arasında "gizli  bağlantılar" olduğunu ispatlamak amacına yönelik dosya hazırlayan bir firmaya,  Clinton'ın ekibi ve Demokrat Parti tarafından 6 milyon dolar ödeme yapıldığını  iddia etti.
 
"Karalama kampanyasının parçası"
 
Söz konusu girişimin kendisine yönelik "karalama kampanyasının bir  parçası" olduğunu savunan Trump, "Beni şaşırtan şey, onların neredeyse 6 milyon  dolar ödemiş olması. Bu tamamen itibarsız bir şey ve sahtekarlık. (Bu yüzden)  Bunlara yalan haber diyorum. Bu utanç verici." şeklinde konuştu.
 
Trump, Clinton'ın konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamaları da  hatırlatarak, "Unutmayın, Hillary Clinton bunları reddetmişti. Hiçbir şey  bilmediğini söylüyordu." ifadelerini kullandı.
 
Clinton ekibi milyon dolarlık ödeme yaptı iddiası
 
Amerikan Washington Post gazetesi dünkü haberinde, Clinton kampanyası  ile Demokrat Parti'nin Trump ile Rusya arasında gizli bağlantıların olduğu  iddialarını ispatlayabilmek üzere bilgi toplayan bir firmayla çalıştığını ileri  sürmüştü. Habere göre, Fusion GPS adlı firmaya bu kapsamda ödeme yapıldığı, aynı  amaçla Perkins Coie adlı hukuk firmasına da Haziran 2015 ile Aralık 2016 arasında  5,6 milyon dolar ödendiği belirtilmişti.
 
Aynı haberde, Clinton'ın ve Demokrat Partinin avukatlığını da yapan  Marc Elias adlı kişinin, Nisan 2016'da Fusion GPS için çalıştığı bilgisi de  paylaşılmıştı. Washington Post, söz konusu iş birliğinin 2016 yılı Ekim ayına  kadar sürdüğünü iddia etmişti.
 
Clinton ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunmuştu.
 
ABD'de başkanlık seçimlerinin ardından başlayan ve Moskova yönetiminin  seçimlere siber saldırı yoluyla müdahale ettiği iddialarını ele alan iki ayrı  soruşturma, Kongre ve Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından yürütülüyor.