Trump'tan 'cadı avı' çıkışı

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 21:07 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 21:07

ABD Başkanı Donald Trump, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'ın yürüttüğü Rusya soruşturmasının halen devam etmesine, "Tebrikler Amerika, Amerikan tarihindeki en büyük cadı avının ikinci yılına girdik. Halen (Trump ile Rusya arasında) hiçbir gizli iş birliği ya da adaleti engelleme durumu yok." sözleriyle tepki gösterdi.


ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından Rusya soruşturmasıyla ilgili  açıklamalarda bulundu.
 
 Trump, açıklamasında, "Tebrikler Amerika, Amerikan tarihindeki en  büyük cadı avının ikinci yılına girdik. Halen (Trump ile Rusya arasında) hiçbir  gizli iş birliği ya da adaleti engelleme durumu yok. Tek gizli iş birliği, çok  daha fazla para harcamalarına rağmen seçimleri kazanamayan Demokratlar tarafından  yapılmıştır." ifadesini kullandı.
 
"Watergate skandalından bile büyük"
 
 Kendisine karşı yürütülen soruşturmada, Federal Soruşturma Bürosunun  (FBI) Trump kampanyasını yerleşik bir muhbirle gözetlediği iddiasına ilişkin,  "Eğer böyleyse Watergate skandalından bile daha büyük." değerlendirmesini yapan  Trump, "İğrenç, yasa dışı ve mesnetsiz cadı avına rağmen, ABD tarihindeki en  başarılı ilk 17 ayını geçiren yönetim biziz." iddiasında bulundu.
 
Mueller'ın ilk yılı doldu
 
 Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık seçimlerine siber saldırılar yoluyla  müdahale ettiği iddialarını araştırmak üzere Özel Yetkili Savcı Mueller, 17 Mayıs  2017'de göreve getirilmişti.
 
 İkinci yılına giren soruşturma, Amerikan kamuoyunda Trump yönetimini  en fazla "rahatsız eden" konulardan biri olarak değerlendiriliyor ve Trump'ın  zaman zaman Mueller'ı görevden almayı düşündüğü iddia ediliyor. Hem Beyaz Saray  yetkilileri hem de Trump, bu iddiayı şimdiye kadar yalanladı.
 
ABD'de bir diğer Rusya soruşturmasını yürüten Senato İstihbarat  Komitesinden dün yapılan açıklamada, Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine  müdahale girişiminde bulunduğu ve Trump'ın seçimleri kazanması amacını güttüğü  kanaatine varıldığı bildirilmişti.
 
 Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi İstihbarat  Komitesinin yürüttüğü bir diğer Rusya soruşturmasıyla ilgili 27 Nisan tarihli  nihai raporda ise Senatodan farklı olarak, Trump'ın seçim kampanya ekibi ile  Rusya arasında herhangi bir gizli iş birliği olduğuna yönelik bir delilin  bulunamadığı açıklanmıştı.
 

ETİKETLER