Trump'tan bomba sosyal medya hamlesi! İmzayı attı

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 23:49 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 23:49

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı.


 ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye,  Beyaz Saray'da Oval Ofis'te düzenlenen törenle imza attı.
 
İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini  kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın  değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık  kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan  sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.
 
Trump, "Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük  tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız." ifadesini kullandı.
 
Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis'teki bir gazetecinin "Twitter  hesabınızı silecek misiniz?" şeklindeki sorusunu ise "Bu ülkede daha adil bir  basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben  sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum." şeklinde yanıtladı.
 
"Elimden gelse Twitter'ı da kapatırdım"
 
Twitter'ın "bilgiyi doğrula" seçeneğini "siyasi aktivizm" olarak  nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin "tekelcilik" yaptığını savunan Trump,  "Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter'ı da kapatırdım.  Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz." diye konuştu.
 
Trump ayrıca, Minnesota'da polis şiddetiyle öldürülen George Floyd'un  ölüm anlarına ilişkin videoyu da "şok edici" olarak nitelendirdi.
 
Trump ve Twitter arasında "bilgiyi doğrulama" tartışması
 
Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun  yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi  doğrulama" etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama"  konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.
 
Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında  Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale  etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti.
 
Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise  "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya  çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya  güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız." ifadesini  kullanmıştı.